Pardubice: Nejúspěšnějším řešitelem matematické olympiády je Filip z Prahy

08.04.2016 16:57

Od 3. do 6. dubna se v Pardubicích sešli mladí talentovaní matematici. Vítězem celostátního kola matematické olympiády se po úspěšném vyřešení náročných úloh nakonec stal Filip Bialas, student Gymnázia Opatov v Praze. Na druhém místě skončil Pavel Turek z Gymnázia Olomouc-Hejčín a na třetím Pavel Hudec z Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského v Praze. Od partnera soutěže, Skupiny ČEZ, získali všichni tři 10 tisíc korun na další matematické vzdělávání.

Pardubice: Nejúspěšnějším řešitelem matematické olympiády je Filip z Prahy
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice
reklama

Nejúspěšnějším řešitelem úloh 65. ročníku matematické olympiády byl Filip Bialas z Prahy, který si s příklady snadno poradil: „Letošní celostátní kolo nebylo tak těžké jako v předchozích letech, všechny úlohy mi krásně sedly a povedlo se mi je vyřešit včas,“ říká. Filip však není v matematice žádným nováčkem: „Matematice se více věnuji asi od tercie, kdy jsem si uvědomil, že mě opravdu baví a začal se účastnit matematických soutěží. Na olympiády se připravuji vždy po celý rok, doporučit mohu například celoroční Matematický korespondenční seminář pořádaný Matematicko-fyzikální fakultou UK.“

Celostátní kolo se letos odehrávalo v prostorech Gymnázia, Pardubice, Dašická i Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. V roli pořadatele zajistilo gymnázium všem 48 soutěžícím i dalším účastníkům také doprovodný program. „V pondělí čekala na všechny procházka Pardubicemi seznamující účastníky s historií města, večer si pak mohli odpočinout při divadelním představení Bláznivé nůžky. Druhý den byl program typicky pardubický, protože matematiky zavedl na dostihové závodiště,“ popisuje ředitel gymnázia Luděk Burian a dodává: „Doufáme, že jsme touto cestou studentům zpestřili celostátní kolo olympiády. Všem účastníkům patří náš obdiv, protože jen dostat se do posledního kola soutěže bylo velmi náročné.“

Mezinárodní matematická olympiáda se bude konat v Hongkongu

Nejúspěšnější řešitelé celostátního kola v létě pravidelně reprezentují Českou republiku na Mezinárodní matematické olympiádě (IMO). Mezi reprezentanty byl loni i Pavel Turek z Olomouce, který v současném celostátním kole získal stříbrnou medaili. Letošní 57. ročník Mezinárodní matematické olympiády se bude konat v Hongkongu a členové naší delegace budou vybráni na základě výsledků celostátního kola a výběrového soustředění.

Již šestým rokem je partnerem matematických a fyzikálních olympiád Skupina ČEZ, podle které jsou podobné soutěže velice důležité. „V České republice není o studium na technických školách dostatečně velký zájem a matematika s fyzikou představují nutný základ technického vzdělání. Snažíme se proto jít mladým nadaným studentům naproti a motivovat je ke studiu techniky. Nejen cenou pro ty nejlepší, ale také třeba možností získat grant na modernizaci učebny ve výši 200 tisíc korun pro jednu z těch nejúspěšnějších škol v olympiádách za daný rok,“ vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor ČEZ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brno: Dotace by mohla pokrýt většinu nákladů dalších etap protipovodňových opatření podél Svratky

12:03 Brno: Dotace by mohla pokrýt většinu nákladů dalších etap protipovodňových opatření podél Svratky

Na území města postupně vznikají protipovodňová opatření, díky kterým budou tisíce obyvatel Brna chr…