Pardubice: Práce na proměně radnice skončily, lešení zmizí do zimy

12.09.2019 15:36 | Zprávy

Rekonstrukce pardubické radnice jsou u konce. Úředníci, kteří byli během oprav přesunuti do náhradních prostor, obývají své původní kanceláře již nějakou dobu, začátkem září se do opravené historické budovy navrátila také městská samospráva, která ji dnes spolu se zástupci zhotovitelských firem slavnostně otevřela.

Pardubice:  Práce na proměně radnice skončily, lešení zmizí do zimy
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

Náročná a po všech stránkách rozsáhlá revitalizace historického objektu započala v lednu loňského roku a trvala přibližně rok a půl. Stropní konstrukce byly sice ošetřeny při částečné rekonstrukci v letech 1993 a 1994, i přesto byla velká část z nich napadena biologickými škůdci, a to ve větším rozsahu, než se předpokládalo. Staré a dřevomorkou či hnilobou napadené trámy byly vyměněny, stejně jako okna, rozvody elektroinstalace, topení či zdravotechnika. Během rekonstrukce rozdělené do několika etap tato více jak sto let stará nemovitá kulturní památka řemeslníkům nabídla také nejedno překvapení odkazující do dob, kdy byl objekt postaven. Jedná se zejména o nález maleb, které byly objeveny pod nánosem novodobých nátěrů na stropě průjezdu z Wernerova nábřeží do dvora radnice, další původní malby byly odhaleny v části chodeb a některých kancelářích severního traktu. Veškeré plochy s těmito malbami byly restaurátory následně zdokumentovány, v kancelářích samosprávy a na stěnách a stropech chodeb budovy posléze fixovány. Starobylý ráz radnice však nepřipomínají jen tyto kresby, doplňují jej také historická mozaiková dlažba zdobící chodby všech pater radnice či opravené kamenné schodiště. Dispozice všech místností přitom zůstaly zachovány, s výjimkou podatelny u hlavního vchodu objektu, do níž se nově vstupuje prosklenými posuvnými dveřmi. Řemeslníci se v rámci rekonstrukce přesunuli i do historického sálu, aby zde položili nové parkety, či do společenského sálu, kde bylo instalováno nové ozvučení a vzduchotechnika, jejíž výměna byla vzhledem k počtu společenských akcí, jež se zde během roku konají, nutná.

Veškeré stavební a restaurátorské úpravy probíhaly pod drobnohledem památkářů a vyšly městský rozpočet na zhruba 119 milionů korun včetně DPH. Pro město většinu z nich zajistilo konsorcium firem Chládek a Tintěra a Marhold a.s. v celkovém objemu prací přibližně 93 milionů korun, některé z restaurátorských zásahů (v celkové výši zhruba 8,5 milionu korun) prováděla společnost Jensovsky Praha. Další úpravy za cca 7,3 milionu korun byly provedeny na základě samostatných smluv s dodavateli klimatizace a nového ozvučení společenského sálu. Výsledná cena přitom zahrnuje také náklady spojené se zpracováním projektové dokumentace, výkonem technického dozoru nebo činností koordinátora BOZP a kompletní výměnou interiéru v kancelářích pro vedení města.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Do katedrály svatého Štěpána po celé léto

16:09 Litoměřice: Do katedrály svatého Štěpána po celé léto

Vydejte se na komentovanou prohlídku katedrály svatého Štěpána na Dómském vrchu.