Písek: Pomník osvobození v Pražské ulici a jeho okolí prošlo úpravami

16.04.2021 9:15

Pomník osvobození, který se nachází u základní školy T. G. Masaryka v Čelakovského ulici, je tvořen na první pohled nenápadnou terénní vlnou, do které se sbíhají dvě symbolické cesty. Ty představují postup osvobozenecké americké armády až do Písku s jednotlivými milníky „USA“ a „Strážný,“ osazenými v ploše chodníku a nevtíravě tak poutající pozornost chodce.

Písek: Pomník osvobození v Pražské ulici a jeho okolí prošlo úpravami
Foto: mesto-pisek.cz
Popisek: Písek
reklama

Při pravé straně pomníku donedávna rostl vyoseně jasan s neúplnou a zásadně redukovanou korunou, s výpadky hlavních kosterních větví a s jakýmsi límcem na kmeni, který měl v místě roubu nádorovitý charakter. „Strom zde bezesporu neplnil estetickou funkci a jeho stav a stanoviště nekorespondovalo s charakterem této plochy,“ podotkl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16257 lidí

Ve spolupráci s městským architektem Josefem Zábranským inicioval sérii setkání s autorem pomníku sochařem Janem Novotným. Cílem bylo navrhnout dílčí úpravy, které by danému místu přidaly na významu a pozvedly jej nejen z estetického hlediska.

„Nově zde byla navržena souměrná výsadba dvou jasanů a souměrnost nebyla zvolena náhodně. Dodává prostoru pomníku řád, vážnost a důležitost obdobným způsobem, který vytvářejí souměrně vysázené dřeviny třeba u kapliček. Dva stromy budou dále na místě symbolizovat nepřetržitou vojenskou hlídku a použitý druh stromu – jasan pensylvánský, pak osvobozeneckou americkou armádu,“ objasnil záměr provedených úprav Ondřej Kofroň.

Součástí úprav bylo i přemístění stanoviště vlajek a vyleštění pamětní desky. Prostor památníku je tak připraven na důstojné výročí 76 let osvobození od fašismu, které připadá na 8. květen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohumín: Ocelácký triatlon spustil registraci do dětských závodů

21:17 Bohumín: Ocelácký triatlon spustil registraci do dětských závodů

Plavání, běh, jízda na kole. Ocelácký triatlon ohlásil na sobotu 12. června další pokračování. Hlavn…