Plzeň: Generála Štanderu připomíná pamětní deska

10.10.2018 11:32

Pamětní deska slavnému pilotovi RAF generálu Miroslavu Štanderovi byla odhalena v pátek 5. října, tedy v den jeho nedožitých stých narozenin, na domě v plzeňské Božkovské ulici.

Plzeň: Generála Štanderu připomíná pamětní deska
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

V tomto domě u své dcery prožil poslední více než dvě desítky let. Slavnostního aktu se zúčastnil první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa, druhý městský obvod Slovany reprezentoval starosta a senátor Lumír Aschenbrenner. Přítomna byla i dcera generála Miroslava Vojtová a mnoho dalších hostů.

Miroslav Štandera se narodil 5. října 1818 v Praze, ale mládí s rodiči a čtyřmi sourozenci prožil v Dobrušce. Do československého vojenského letectva vstoupil dobrovolně v roce 1936. Za války létal ve Francii i Velké Británii. Po událostech v roce 1948 uprchl z Československa zpět do Anglie, kde ve službách RAF působil ještě sedm let. Do Plzně se vrátil v roce 1994. Zapojil se do Svazu letců ČR v Plzni, Československé obce legionářské a stal se čestných členem Aeroklubu Plzeň – Letkov. V roce 2007 obdržel čestné občanství města Plzně. Zemřel 14. února 2014 ve věku 95 let.

Život válečného letce připomíná i výstava v mázhauzu radnice. Součástí expozice je rovněž výstava Plzeňští letci v boji za svobodu 1939 až 1945. Oboje si lidé mohou prohlédnout do 16. října 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeň si se znečištěnou vodou z Drnového potoka poradí

7:32 Plzeň si se znečištěnou vodou z Drnového potoka poradí

Pravděpodobně v nočních hodinách ze dne 7. na 8. října 2019 došlo k úniku prostředků na impregnaci d…