Plzeň se oficiálně stala Evropským hlavním městem kultury

19. 1. 2015 7:34

„Plzeň se v tuto chvíli stává hlavním městem kultury pro celý svět a přilehlé okolí,“ prohlásil plzeňský rodák Jiří Suchý při slavnostním ceremoniálu. Ten odstartoval celoroční festival akcí jednoho z nejvýznamnějších projektů Evropské unie, za nímž stojí bývalá řecká ministryně kultury Melina Mercouri.

Plzeň se oficiálně stala Evropským hlavním městem kultury
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Hlavní role zahájení se zhostili švýcarský provazochodec David Dimitri, první rozeznění nových zvonů ve věži katedrály sv. Bartoloměje, prozatím největší videomapping realizovaný v České republice, monstrózní loutková postava anděla a tisíce Plzeňanů, kteří na náměstí došli ve čtyřech průvodech i jednotlivě.

Historické záběry z důležitých událostí města, připomenutí významných rodáků i pohnutý příběh zvonů byly součástí videomappingu, stejně jako hudba, kterou pro tuto příležitost zkomponoval skladatel Marko Ivanovič. Na ceremoniálu se v režii Petra Formana podílela řada českých i zahraničních tvůrců, například kostýmní výtvarník Jan Pištěk, umělecký ředitel La Central del Circ v Barceloně Roberto Magro, mistr powertracku Fabio Nicolini nebo scénárista Ivan Arsenjev.

Závěr patřil umělcům, jako je Jiří Suchý, Dan Bárta a David Koller. Poté návštěvníci mohli najít zábavu v nejrůznějších plzeňských klubech, galeriích, muzeích nebo ledovém baru, který společně se Slavianem Boreckim z Polska, Holanďanem Martinem de Zoetem a Petrem Šťastným vytvořil plzeňský sochař František Bálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: plzen.eu

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek: Stromy na sídlišti Kolaříkovo čeká omlazující sestřih

18:16 Frýdek-Místek: Stromy na sídlišti Kolaříkovo čeká omlazující sestřih

Statutární město Frýdek-Místek si zakládá na veřejné zeleni. Každoročně vysazuje stovky nových stro…