Plzeň vzpomínala na válečné veterány

11.11.2019 19:44

Na Den válečných veteránů 11. listopadu v 11 hodin uctili občané Plzně památku padlých vojáků a připomněli si výročí 101 let od ukončení první světové války, kdy bylo podepsáno příměří právě 11. listopadu 1918 ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiegne mezi Spojenci a Německem. Pietní akt se konal u Pomníku Obětem válek za svobodu a demokracii v parku na Homolce. U příležitosti Dne válečných veteránů byly předány pamětní medaile Krajského vojenského velitelství a Sdružení válečných veteránů Plzeňského kraje. Za město Plzeň se akce zúčastnil primátor města Plzně Martin Baxa.

Plzeň vzpomínala na válečné veterány
Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz
Popisek: Plzeň
reklama

Primátora města Martina Baxu, jenž se pietního setkání na Homolce účastní pravidelně, především těší zvyšující se zájem lidí, kteří chtějí uctít památku padlých vojáků. „V loňském roce jsme vzpomínali na stoleté výročí Československa a na všechny oběti první světové války, dnes bych rád připomněl vojáky, kteří zůstávají skryti v historii. Velmi krátce po 28. říjnu 1918 musela nově vzniknuvší československá republika čelit několika vojenským konfliktům. Československo nemělo a ani nemohlo mít svoji utvořenou armádu. Na podzim 1918 vyhlásila okrajová území obývaná Němci odtrženecké ambice a vláda musela poslat do pohraničí narychlo utvořené jednotky, které byly tvořeny sokoly a dobrovolníky. Poté na jaře 1919 se pokusilo Maďarsko vytrhnout Horní Uhry Československu. Opět zde bojovali kromě československých vojáků, prvních legionářů, také sokolové a další dobrovolníci, kteří na Slovensku velmi tvrdě čelili útokům Maďarů. Další válečný konflikt právě před 100 lety byl o Těšínsko s Polskem, kde další naše desítky vojáků našly smrt. Dnes je den, kdybychom měli na tyto statečné vojáky též vzpomenout. Čest památce těm, kteří padli za naši svobodu,“ připomněl na Homolce u památníků všem padlým v boji za mír primátor Martin Baxa.

U příležitosti významného životního jubilea udělilo Krajské vojenské velitelství medaili kapelníkovi Kapely pětatřicátého plzeňského pěšího pluku Jiřímu Žurkovi, dále medaile za vzájemnou spolupráci a podporu vojenských tradic náměstkyni hejtmana Marcele Krejsové, vedoucímu Odboru bezpečnosti a krizového řízení Plzeňského kraje Radku Svobodovi a členovi daného odboru Róbertu Mičkovi a rotnému v záloze Pavlu Kalinovi a za dlouhodobé dosahování výtečných výsledků ve služebním zařazení Jaroslavu Tlstákovi.

Sdružení válečných veteránů Plzeňského kraje udělilo medaile 3. stupně za vzájemnou spolupráci a propagaci sdružení válečných veteránů hejtmanu Plzeňského kraje Josefu Bernardovi, primátoru města Plzně Martinu Baxovi, řediteli Krajského vojenského velitelství Plzeň Milanu Sklenářovi a příslušníku daného velitelství Milanu Kalouskovi.

Setkání uspořádaly Československá obec legionářská Plzeň a Krajské vojenské velitelství Plzeň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děčín: Rozdělování dotací do sportu a nový web pro sportovce a fanoušky

17:15 Děčín: Rozdělování dotací do sportu a nový web pro sportovce a fanoušky

Rozpočet navýšený na 15 milionů korun rozdělí město Děčín na činnost klubů a spolků. Oproti minulost…