Praha 5: Pietní shromáždění k uctění památky obětí komunismu u Pomníku obětem komunismu na Újezdě

28.06.2019 8:36

Na pražském Újezdě se ve čtvrtek dne 27. června 2019 u Pomníku obětem komunismu konalo pietní shromáždění k uctění památky obětí komunismu.

Praha 5: Pietní shromáždění k uctění památky obětí komunismu u Pomníku obětem komunismu na Újezdě
Foto: Praha 5
Popisek: Den obětí komunismu - Praha-Újezd
reklama

Toto pietní shromáždění tradičně organizovala Konfederace politických vězňů a hlavní město Praha. Pietního aktu se zúčastnili zástupci Parlamentu ČR, hlavního města Prahy, městských částí a církví. Za městskou část Praha 5 na tomto pietním shromáždění vystoupil s projevem radní JUDr. Petr Lachnit.  

Projev JUDr. Petra Lachnita na pietním shromáždění k uctění památky obětí komunismu, konaném dne 27. června 2019 u Pomníku obětem komunismu v Praze 1, Újezd

Vážené dámy, Vážení pánové, Vážení političtí vězni,

U hrobu každého, kdo zemřel nebo zahynul v produktivním věku, v plné životní síle, se často zamyslíme, co ho ještě mohlo v životě potkat, co mohl vykonat. Stojíme nad symbolem společného hrobu těch, kteří nejenom chtěli, ale hlavně mohli přinést ještě mnoho dobrého. Svým charakterem, svou odvahou mohli významně zasáhnout do osudů své vlasti. Mohli nám výrazně prospět. Jenomže neúprosná ruka politiky, ideologie a lidské nenávisti přerušila jejich úsilí. Ukončila jejich pouť za ideální vidinou společnosti spravedlnosti, práva, respektu. Společnosti, která místo nenávisti bude uplatňovat porozumění, toleranci. 

Ne ideologický boj proti ideologii, ale snaha najít společná východiska. Schopnost respektovat druhého, respektovat jeho názory a postoje, ale hlavně respektovat jeho lidství, to je odkaz, který nám tito mrtví zanechali. 

Zpronevěřili bychom se jejich odkazu, jejich oběti, kdybychom tomu nechtěli rozumět. Umírali bez nenávisti, jak zněla poslední slova doktorky Horákové. Umírali bez nenávisti, protože věřili, že jejich oběť není zbytečná.

My teď musíme prokázat, že zbytečná nebyla. Svou odvahou, svou láskou k zemi, která je nám domovem, a především svým charakterem. Celým svým životem, svými postoji, svými názory. Svou spoluzodpovědností. 

Oni nerezignovali. Nezůstali stát stranou a nečekali, jak to všechno samo dopadne. Angažovali se a zaplatili za to životem. Neúčast by jim zachránila život, a přesto se nedokázali neúčastnit. 

My dneska neriskujeme zdaleka tolik, a přesto u nás často vítězí pohodlnost, snaha nepřidělávat si zbytečné starosti a zbytečné nepřátele. Zvykli jsme si ustupovat. Nejprve v drobnostech, ale časem si na to tak zvykneme, že začneme ustupovat i v zásadních věcech.  

Myslím, že bychom nejlépe uctili památku popravených tím, že až budeme odcházet z tohoto pietního aktu, zamyslíme se, zda přece jenom nemáme být statečnější tváří v tvář nepravostem, lžím, podvodům. 

Tím prokážeme: čest jejich památce!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Za předzahrádky nebudou muset restaurace a kavárny do léta platit

7:34 Olomouc: Za předzahrádky nebudou muset restaurace a kavárny do léta platit

Pro ulehčení složité situace, ve které se celá společnost vlivem koronavirové pandemie ocitla, toho …