Praha 5: Výstava malíře Romana Nováka v Komunitním centru Prádelna

04.05.2018 10:44

Radní JUDr. Petr Lachnit zahájil ve středu 2. května ve smíchovském Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici, velmi zajímavou a inspirativní výstavu obrazů Romana Nováka „… zabít se barvou“. Výstava je ke zhlédnutí do 31. května v Komunitním centru Prádelna.

Praha 5: Výstava malíře Romana Nováka v Komunitním centru Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Výstava malíře Romana Nováka v Komunitním centru Prádelna

Těžiště tvorby Romana Nováka spočívá v malbě, která se pořád vyvíjí a vyznačuje velkým tematickým i stylovým rozsahem a v níž dominuje energická spontánnost a syrová autentičnost. Jeho přítelem i vzorem je výrazný solitér uměleckého světa Michal Singer, který o Romanu Novákovi uvádí: „Roman Novák je evidentní vizionář. Obrazy se jej samy zmocňují, převracejí jej a usazují si, kam je třeba. Obdivuji jeho vytrvalost. Není žádná sranda malovat při zaměstnání, což on činí. Po večerech, hluboko do noci, napříč ostatním povinnostem. Tečkuje,  vyřezává, lije barvu, zápolí s hmotou. Každým obrazem se nám nějak zpodobí. V jiném světle, v posunech času a šachovém turnaji života se smrtí. Bílá bere, černá se krčí v rohu, jenomže mezi nimi je namísto pole černobílého prostor barevný. Výbušný, melancholický anebo zas psychedelický. Novákovi je to šumák. Vstupuje jenom tam, kde to tryská. Někdy mám pocit, že už znám jeho obrazy 5 000 let.“

„Výstavní činnost v Komunitním centru Prádelna nesupluje provoz klasické galerie, coby reprezentativního shromaždiště uměleckých sbírek nebo jako centra oddechu a klidu, kde může návštěvník nerušeně kontemplovat. Naopak se stala organickou součástí samotné filozofie fungování komunitního centra, kdy umění přichází za divákem do jeho přirozeného prostoru a nikoliv divák za uměním, jak se to děje v galerii. Tím pomáhá naplňovat veřejné službu v oblasti výtvarného umění a zvýšit přístup občanů ke kultuře. Umění představuje nezastupitelnou hodnotu v životě  lidí a fungování města. Naše Komunitní centrum Prádelna tak spíše reaguje na problém relativně malého zájmu společnosti o galerie a vytvoření vztahu k umění, což není záležitostí jedné návštěvy klasické galerie. Výstavy i výtvarné dílny, workshopy apod. naprosto zapadají do všech ostatních aktivit a podporují rozvoj kreativity a radosti u návštěvníků každého věku.“, uvádí JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který se nejen pravidelně zúčastňuje zahájení výstav, nýbrž také dlouhodobě podporuje toto propojení komunitních aktivit a umění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příbram: Městské lesy nabízejí vánoční stromky

12:59 Příbram: Městské lesy nabízejí vánoční stromky

Vánoční stromky je i v letošním roce možné zakoupit od příspěvkové organizace Městské lesy.