Prostějov: Úprava nájemného v městských bytech

11.03.2020 18:55

Nájemné městských bytů půjde v Prostějově po třech letech nahoru.

Prostějov: Úprava nájemného v městských bytech
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov
reklama

„Nájemné bylo upravováno naposledy v roce 2017. Podle legislativy je možné jednorázově zvýšit nájemné maximálně o 20 procent za období třech po sobě následujících let,“ vysvětlil primátor František Jura.

Dále je možné zvýšit nájemné dohodou obou stran bez omezení, nebo oznámením o zvýšení nad 20 procent. Pokud nájemník nesouhlasí, rozhodne soud. Ten však již není vázaný žádným omezením a může rozhodnout například o tom, že nájemné bude na úrovni tržního nájemného. Tržní nájemné se v Prostějově pohybuje okolo 140 – 180 Kč/m2. Na základě výše uvedeného radní souhlasí se zvýšením všech nájmů o 20 procent s výjimkou bytů nad 100 m2.

„Při posledním zvyšování cen byly vyjmuty právě byty nad 100 m2 plochy, neboť se jedná převážně o byty ve starších, nezateplených domech s vysokými stropy, a tedy s vysokými nároky na energie. Těchto bytů je 35 a jsou v centru města, z toho 5 bytů je volných. Nájemné zde zůstalo původní (od 41,- Kč/m2 do 51,42 Kč/m2). Nyní navrhujeme zvýšení o 10 procent,“ informovala náměstkyně primátora Alena Rašková.

Ke zvýšení nájemného dojde u nájemních smluv na dobu určitou při prodlužování těchto smluv a u smluv na dobu neurčitou okamžitě po splnění všech zákonných podmínek. U nových nájemních smluv bude změna nájemného provedena od 1. 4. 2020. Při zvyšování nájemného u smluv, které jsou na dobu neurčitou – máme 286 smluv, bude provedeno oznámení doporučeným dopisem a po třech měsících může dojít ke zvýšení nájemného. Smluv na dobu určitou je 874 ks. Peníze z nájemného budou využity na opravy a údržbu bytového fondu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znojmo: Radnice provedla první krok k výstavbě parkovacího domu

21:23 Znojmo: Radnice provedla první krok k výstavbě parkovacího domu

Výstavba nového parkovacího domu v severní části náměstí Svobody, nebo v lokalitě bývalého sídla Měs…