Sokolov: Klášter i kostel už mají odborně opravenou fasádu

06.12.2020 17:57 | Zprávy
autor: PV

Po třech etapách rozložených do období let 2017 až 2020 skončila rozsáhlá obnova fasád většiny objektů kapucínského klášterního areálu a také kostela svatého Antonína Paduánského, jenž je součástí tohoto památkově chráněného komplexu. Náklady na opravy fasád, které se uskutečnily s použitím dobových postupů a dohlíželi na ně památkáři, dosáhly necelých deset milionů korun.

Sokolov: Klášter i kostel už mají odborně opravenou fasádu
Foto: wikipedia
Popisek: Sokolov.

Rekonstrukce fasád areálu, který v současnosti spravuje městská společnost Sokolovská bytová, byla svěřena společnosti LD Služby. A podle Ing. Erika Klimeše, jednatele Sokolovské bytové, to byla dobrá volba. „Firma má s podobnými akcemi velké zkušenosti a s kvalitou odvedené práce jsme proto spokojeni. Při opravách převažovala ruční práce, aby se fasády co nejvíce podobaly těm z minulosti, kdy objekty vznikly,“ uvedl jednatel. Poznamenal, že některé nepříliš odborné zásahy do fasád v minulosti objektu spíše uškodily. „Právě tomu jsme se snažili vyhnout. Památkáři se například snažili dohledat, z jakého zdroje pocházela hlinka kdysi používaná na probarvení omítky. Což se jim do značné míry podařilo,“ poznamenal Ing. Klimeš.

Fasády klášterního areálu jsou opraveny, v listopadu ale pokračoval stavební ruch v prvním patře historické budovy. „Využili jsme situace, kdy jsme museli pro veřejnost uzavřít, a pustili se do plánované rekonstrukce omítek na chodbě. Odstraněny přitom byly veškeré nevhodné materiály používané při zásazích před desítkami let. Stejně jako v případě fasád jsou na chodbě použity prvky respektující památkový význam budovy. Stejným postupem byla už opravena také chodba v přízemí bývalého kláštera,“ dodal Ing. Klimeš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká Lípa: Sloučení některých českolipských škol

7:27 Česká Lípa: Sloučení některých českolipských škol

Od 1. ledna 2028 bude mít město Česká Lípa kvůli sloučení papírově o pět školských zařízení méně. Na…