Třebíč: Archeologický průzkum na Karlově náměstí přináší další objevy

24.09.2020 15:47

Už v červnu letošního roku, když započaly přípravné práce před revitalizací Karlova náměstí, začali jihlavští archeologové se svým průzkumem v Jejkovské bráně a v ulici Přerovského. Odhalili pozůstatek původní gotické brány, příkop, mostek a z menších nálezů například gotický komorový kachel, renesanční sponu k dámskému opasku, barokní dýmky a části keramických pohárů.

Třebíč: Archeologický průzkum na Karlově náměstí přináší další objevy
Foto: rep
Popisek: Třebíč
reklama

Nyní započala další etapa archeologického průzkumu v ploše vlastního náměstí. „Zjistili jsme první zásadní informace o tomhle prostoru. Pod kamennou dlažbou jsou středověké povrchy, jejichž vrstvy sahají rámcově do poloviny třináctého století. Tvoří je například i hnůj či sláma a obsahují množství keramického materiálu, kovových a dřevěných artefaktů nebo součásti oděvů,“ popsal pokračování prací hlavní archeolog Mgr. Aleš Hoch, Ph.D. z Archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava.

Přibyly také menší, vzácnější nálezy, které jsou téměř unikátní. „Například poutní odznak sv. Jiljí z 12. – 14. století, kování opasku (12. – 14. století), mince krále Václava II. z počátku 14. století nebo hrací kostka (13. – 14. století),“ přiblížil další nálezy starosta Pavel Pacal.

Z nemovitých památek objevili archeologové například kamenný kanálek pro odvedení odpadní vody či vrstvu kamenného štětu, což je podkladní vrstva lomového kamene. Touto metodou se zpevňovaly staré silnice i říční koryta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Praha 9: Všichni negativní, hlásí ZŠ Novoborská

10:06 Praha 9: Všichni negativní, hlásí ZŠ Novoborská

245 žáků a 40 pedagogů Základní školy Novoborská, jejímž zřizovatelem je městská část Praha 9, podst…