Třebíč: Archeologický průzkum na náměstí pokračuje

16.10.2020 17:39

Také v říjnu pokračují archeologové v záchranném výzkumu v prostoru náměstí. I v dalším úseku přibývají nálezy jednotlivých artefaktů i nálezy z oblasti nemovitých památek, tedy různé kamenné či dřevěné konstrukce, zahloubené objekty a podobně.

Třebíč: Archeologický průzkum na náměstí pokračuje
Foto: rep
Popisek: Třebíč
reklama

„Objevili jsme několik úseků pozdně středověké až raně novověké kamenné kanalizace, novověké větvě dřevěných vodovodů, pozůstatky nadzemních staveb v podobě kůlových konstrukcí a kamenný základ pro nadzemní dřevěnou stavbu (pravděpodobně krám). V prostoru blíže radnici byl odkryt relikt ploché kamenné konstrukce (nejspíše pec) z doby před vznikem vlastního města (konec 12. až 1. pol. 13. století),“ popsal nálezy hlavní archeolog Mgr. Aleš Hoch, Ph.D. z Archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava.

„Z posledních artefaktů, které ke sbírce přibyly, je to například nožík s dřevěnou rukojetí ze 14. století, prsten, datovaný do 1. poloviny 14. století nebo vodovodní potrubí (16. – 18. století),“ doplnil starosta Pavel Pacal.

Dalšími dosud nalezenými artefakty jsou kromě keramického materiálu a zvířecích kostí například podkovy, nože, hřeby, jehly, rybářské háčky, misky, lžičky, části obuvi, šperky nebo mince.

„Po ukončení archeologického výzkumu budou nálezy vystaveny v prostorách třebíčského muzea. Dohodli jsme se, že výstava pro veřejnost potrvá minimálně půl roku,“ uvedl Pavel Pacal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třebíč: A přece se točí

17:39 Třebíč: A přece se točí

Zrekonstruovaný větrný mlýn na Kanciborku má nové, funkční perutě. Nemohou být poháněny větrem, kvůl…