Vsetín bojuje soudně s občanem zneužívajícím zákon o poskytování informací

06.02.2016 14:56 | Zprávy
autor: PV

Starosta Jiří Čunek rozhodl o podání žaloby na M. L. ze Zlína, který opakovaně žádá vsetínskou radnici o informace takového rozsahu, že město jejich příprava doposud stála 35 tisíc korun.

Vsetín bojuje soudně s občanem zneužívajícím zákon o poskytování informací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolní náměstí ve Vsetíně

Radnice je přesvědčena, že zneužíváním zákona 106/1999 Sb. se snaží potrestat úředníky, kteří mu dle jeho názoru nevyhověli v řešení sporu o dítě s jeho bývalou manželkou.

Všichni občané mají podle zákona 106/1999 Sb. právo požádat radnice o informace, které je zajímají, a úředníci jsou povinni jim informace v 15denní lhůtě odeslat. Poskytnutí informací však může být, při mimořádně rozsáhlém vyhledávání informací podmíněno úhradou nákladů vynaložených na jejich přípravu, protože se stává, že zpracování odpovědi, je pro úřad nadměrnou zátěží. „Stalo se nám, že žadatel požádal o mimořádně  rozsáhlé vyhledání informací, naši pracovníci je připravili, ale tento žadatel následně neuhradil vyčíslenou částku, i když byl o nutnosti úhrady předem informován. Tím pádem mu nebyla informace poskytnuta a čas a prostředky na vyhledání informací tak byly vynaloženy zbytečně,“ říká starosta Jiří Čunek, s tím, že tento žadatel po nějakém čase opět požádal o stejnou informaci, ale třeba za jiné období a situace se tak i několikrát opakovala. Ve zmíněném případě situace došla až tak daleko, že město Vsetín podalo na tohoto žadatele žalobu na náhradu škody, s tím, že toto řízení není doposud pravomocně ukončeno. „Úředníky máme pro službu všem občanům a jejich zatěžování nesmyslnými podněty pak platí všichni občané města,“ připomněl starosta Čunek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Valašské Klobouky: Ohlédnutí za Olympijským během

19:47 Valašské Klobouky: Ohlédnutí za Olympijským během

Letošní 10. ročník Olympijského běhu se uskutečnil jako tradičně za krásného letního počasí, závodil…