Vyškov: Synagoga v centru je unikát. Má se víc otevřít lidem

16.03.2019 14:48

Má částečně poškozený krov i fasádu, největší problémy pak vykazuje střešní krytina. Jinak je bývalá synagoga, dnes chrám Církve československé husitské, v dobrém stavebně-technickém stavu.

Vyškov: Synagoga v centru je unikát. Má se víc otevřít lidem
Foto: Vyškov
Popisek: Vyškov
reklama

Novorománská stavba stojící na Masarykově náměstí byla postavená v roce 1885. Vzhledem k uměleckým a architektonickým hodnotám objektu, vzhledem k jeho unikátnímu umístění v centru Vyškova a vzhledem k tomu, že objekt je významným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí ve městě, usilují zástupci radnice o to, prohlásit bývalou synagogu za kulturní památku.

Potřebné dokumenty už odešly na Odbor památkové péče ministerstva kultury. „Bývalá synagoga je majetkem města. Na její opravu bychom rádi čerpali jiné než městské zdroje. Každoročně se dávaly do opravy střechy desítky tisíc. Nyní je potřeba uchopit opravu komplexněji. Pak bude moci být synagoga výrazněji využívána: na koncerty menších forem pro její ojedinělou akustiku nebo pro výstavy. Bohoslužby se v ní konají pouze jednou za 14 dní. Stojí v centru města, nabízí se, abychom ji po dohodě s Církví československou husitskou častěji využívali a otevřeli veřejnosti. Variant je víc,“ naznačil místostarosta Vyškova Josef Kachlík.

Památkový status podle referenta pro památkovou péči městského úřadu Petra Bařinky možné opravy neohrozí. „Naopak je to výhodnější, protože bude možné čerpat například dotaci z programu pro regeneraci městské památkové zóny. Jedná se o hodnotnou novorománskou budovu. Vyškov navíc představuje jediný případ v celé republice, kdy je synagoga umístěna přímo na hlavním náměstí. Je to unikátní. Přičíst to lze jednak někdejší toleranci obyvatel města, jednak silnému vlivu místních Židů v tehdejším vedení radnice,“ zmínil referent Bařinka s tím, že řízení by mohlo trvat ještě několik týdnů.

Autor stavby je neznámý. Větší oprava proběhla po požáru Vyškova v květnu 1917. Ve třicátých letech minulého století do ní město umístilo sbírky muzea. Církev československá husitská budovu získala v roce 1954. Na počátku devadesátých let došlo k opravě fasády, interiéru pak v roce 2002. V současné době je objekt ve vlastnictví města, církev jej využívá na základě smlouvy o výpůjčce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Magistrát se opět otevře 1. června

15:34 Jablonec nad Nisou: Magistrát se opět otevře 1. června

Od začátku června se jablonecký magistrát vrátí k původním úředním hodinám v obou budovách, které by…