Vyškov: Synagoga v centru je unikát. Má se víc otevřít lidem

16.03.2019 14:48

Má částečně poškozený krov i fasádu, největší problémy pak vykazuje střešní krytina. Jinak je bývalá synagoga, dnes chrám Církve československé husitské, v dobrém stavebně-technickém stavu.

Vyškov: Synagoga v centru je unikát. Má se víc otevřít lidem
Foto: Vyškov
Popisek: Vyškov

Novorománská stavba stojící na Masarykově náměstí byla postavená v roce 1885. Vzhledem k uměleckým a architektonickým hodnotám objektu, vzhledem k jeho unikátnímu umístění v centru Vyškova a vzhledem k tomu, že objekt je významným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí ve městě, usilují zástupci radnice o to, prohlásit bývalou synagogu za kulturní památku.

Potřebné dokumenty už odešly na Odbor památkové péče ministerstva kultury. „Bývalá synagoga je majetkem města. Na její opravu bychom rádi čerpali jiné než městské zdroje. Každoročně se dávaly do opravy střechy desítky tisíc. Nyní je potřeba uchopit opravu komplexněji. Pak bude moci být synagoga výrazněji využívána: na koncerty menších forem pro její ojedinělou akustiku nebo pro výstavy. Bohoslužby se v ní konají pouze jednou za 14 dní. Stojí v centru města, nabízí se, abychom ji po dohodě s Církví československou husitskou častěji využívali a otevřeli veřejnosti. Variant je víc,“ naznačil místostarosta Vyškova Josef Kachlík.

Památkový status podle referenta pro památkovou péči městského úřadu Petra Bařinky možné opravy neohrozí. „Naopak je to výhodnější, protože bude možné čerpat například dotaci z programu pro regeneraci městské památkové zóny. Jedná se o hodnotnou novorománskou budovu. Vyškov navíc představuje jediný případ v celé republice, kdy je synagoga umístěna přímo na hlavním náměstí. Je to unikátní. Přičíst to lze jednak někdejší toleranci obyvatel města, jednak silnému vlivu místních Židů v tehdejším vedení radnice,“ zmínil referent Bařinka s tím, že řízení by mohlo trvat ještě několik týdnů.

Autor stavby je neznámý. Větší oprava proběhla po požáru Vyškova v květnu 1917. Ve třicátých letech minulého století do ní město umístilo sbírky muzea. Církev československá husitská budovu získala v roce 1954. Na počátku devadesátých let došlo k opravě fasády, interiéru pak v roce 2002. V současné době je objekt ve vlastnictví města, církev jej využívá na základě smlouvy o výpůjčce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Místní diskutovali o podobě páteřní ulice v Droždíně

20:27 Olomouc: Místní diskutovali o podobě páteřní ulice v Droždíně

Zpomalení dopravy a větší bezpečnost. To jsou v kostce hlavní záměry přestavby páteřní ulice v Drožd…