Vysoké Mýto: Vzácný Brandlův obraz se po roce vrátil domů

26.11.2020 19:53

V pátek 20. listopadu byl zrestaurovaný obraz Nanebevzetí Panny Marie nainstalován zpět na své místo na hlavní oltář v kostele sv. Vavřince.

Vysoké Mýto: Vzácný Brandlův obraz se po roce vrátil domů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vysoké Mýto má údajně největší čtvercové náměstí v Česku
reklama

„Obraz Petra Brandla ve Vysokém Mýtě je zcela jednoznačně jednou z nejvzácnějších památek, kterou tady máme. Proto nám jeho stav dlouho ležel na srdci. Byl několikrát kontrolován památkáři i restaurátory. Nakonec jsme na jeho obnovu použili dotaci z Ministerstva kultury,“ řekl místostarosta Martin Krejza. Celkové náklady na restaurování oltářního obrazu Petra Brandla činily 1 133 tisíc korun. Největší podíl byl zaplacen z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Město Vysoké Mýto přispělo částkou 114 tisíc korun.

„Je to pro nás veliká radost. Když včera obraz přivezli a začali ho rozbalovat, tak to tady bylo jako o Vánocích. Takže je to pro nás takový vánoční dar. Jsme rádi, že máme toto význačné dílo Petra Brandla zpátky v našem kostele,“ řekl děkan Římskokatolické farnosti – děkanství Vysoké Mýto Pavel Mistr. Na jeho restaurování se podíleli Jakub Hamsík, Jáchym Krejča a akademická malířka Eva Skarolková. „Návštěvníci se budou moci přesvědčit, jak velkou změnou obraz prošel a konečně ho uvidí v plné kráse, jak ho mistr Brandl namaloval,“ dodal místostarosta. Pokud to protiepidemická opatření dovolí, tak jednu z prvních příležitostí zájemci budou mít o Vánocích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Náchod: Purkyňova ulice se již brzy dočká kompletní opravy

7:34 Náchod: Purkyňova ulice se již brzy dočká kompletní opravy

Komunikace v Purkyňově ulici v Náchodě čeká na svou opravu již řadu let. Přípravy oprav v koordinaci…