Zlín: Teplo Zlín spustilo sdílenou fotovoltaickou elektrárnu na střeše školy

15.03.2024 13:33 | Tisková zpráva

Novou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 27 kWp na střeše ZŠ Kvítková spustila v březnu do zkušebního provozu městská společnost Teplo Zlín.

Zlín: Teplo Zlín spustilo sdílenou fotovoltaickou elektrárnu na střeše školy
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.

Tato pilotní instalace je součástí společného projektu Tepla Zlín a města Zlína na výstavbu sdílených fotovoltaických elektráren (FVE) na městských budovách. Elektrárnu doplňuje také bateriový systém, který zvyšuje  efektivitu využití vyrobené elektrické energie spotřebou v místě istalace a bude mít také příznivý vliv na výši nákladů za elektrickou energii dokupovanou z distribuční sítě. A například ekologický efekt instalace znamená úsporu emisí přes 20 tun za rok, což odpovídá vysazení více než pěti stovek stromů.

„Tato instalace je začátkem naplňování rozvojové strategie Tepla Zlín z roku 2019, jejíž cílem je rozšíření podnikání společnosti do dalších perspektivních energetických odvětví. Na tyto projekty bylo zřízeno samostatné středisko, takže investiční aktivity v této oblasti nebudou mít negativní vliv na hlavní činnost společnosti, kterou je zásobování zákazníků teplem a teplou vodou z centrálního zdroje. Při dosažení cílového instalovaného výkonu naopak výnosy z FVE mohou do určité míry přispět ke krytí režijních nákladů společnosti a tím působit na cenu tepla pozitivně,“ uvedl předseda představenstva Tepla Zlín Milan Foukal.

V rámci dlouhodobého projektu bude Teplo Zlín stavět a následně provozovat FVE umístěné na dalších městských budovách, a to na základě nájemních smluv. Vyrobená energie bude využívána nejen na pohon tepelných technologií Tepla Zlín v těchto budovách, ale také na částečné pokrytí provozní spotřeby, případně v rámci „energetického společenství pro Zlín“, které je na půdorysu FVE připravováno. Cílem Tepla Zlín je nainstalovat v následujících 2 letech elektrárny o souhrnném výkonu výkon nejméně 1000kWp.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Demokracie

Nebylo by popření principů demokracie spíš to, kdyby se kdokoliv třeba i kapela nemohla většinově rozhodnout, kdo v ní být může a kdo ne? Tímto se jí nezastávám, jen nesouhlasím s tím co tvrdíte, že tím nabourávají demokracii nebo snad porušují LZPS.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Orlicí: Letní kino zahájilo v parku u Roškotova divadla

22:42 Ústí nad Orlicí: Letní kino zahájilo v parku u Roškotova divadla

Nově revitalizovaný park u Roškotova divadla se hned po svém otevření stal dějištěm první kulturní a…