Gregorová (Piráti): Situace v Kazachstánu eskaluje, je potřeba zastavit násilí

07.01.2022 21:41 | Tisková zpráva

Evropská unie by měla apelovat na konec násilí v Kazachstánu například formou rezoluce. Uvedla to pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, která situaci v regionu sleduje. Podle ní tamní prezident Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev zneužívá zahraniční pomoci k potlačení vlastních obyvatel. Kazašská armáda dle dostupných údajů střílí do demonstrantů, konflikt již má desítky obětí.

 Gregorová (Piráti): Situace v Kazachstánu eskaluje, je potřeba zastavit násilí
Foto: Repro FB
Popisek: Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

Jak uvádí Gregorová, protestující jsou v ulicích kvůli skokovému zdražení pohonných hmot, což způsobily výpadky dodávek z Ruska. "Vnímám to jako poslední kapku zhoršujícího se stavu země,” říká Gregorová. Prezident Tokajev v rámci tzv. Organizace smlouvy kolektivní bezpečnosti (OSKB) vyzval aktivní signatáře, mezi něž patří Arménie, Bělorusko, Kyrgyzstán, Rusko a Tádžikistán, aby mu přijeli do země vojensky pomoci potlačit odpor.

“Prezident Tokajev má možnost tuto klauzuli OSKB vyvolat pouze v případě, že stát je v ohrožení zvenčí a teroristy. Protestující lidé jsou ale obyčejní Kazaši, kteří jsou jen nespokojeni se svými představiteli. Dělat z nich teroristy nebo nějaké cvičené zahraniční agenty je odporné vůči vlastním obyvatelům,” komentuje situaci europoslankyně Markéta Gregorová. “O to horší je, že výzvu již vyslyšely Rusko i Arménie a tzv. mírová vojska do země poslaly. Násilí zatím gradovalo jen ze strany kazašské armády a policie; doufám, že přítomnost dalších vojsk konflikt ještě nezhorší,” obává se Gregorová.

Evropská unie již kritizovala zapojení cizích vojsk a varovala Rusko, aby respektovalo suverenitu Kazachstánu. “Již jsem avizovala dovnitř naší frakce, že je rezoluce a vyjádření Evropského parlamentu nutné, a věřím, že se na tom shodnou i frakce ostatní. Představitelé členských zemí EU by měly apelovat především na to, aby ustalo násilí a veškeré mise proběhly v souladu s mezinárodním právem,” domnívá se Gregorová.

“Nespokojenost v zemi kulminuje již dlouho – i po odstoupení bývalého prezidenta Nazarbejva země dál pokračovala v úpadku, a nyní lidem došla trpělivost. Je nutné je podpořit a bavit se s dalšími aktéry i našimi partnery v regionu o mediaci situace,” uzavírá Gregorová.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Vláda dá církvím na valorizaci kvůli inflaci miliardy, důchodce ale okrade

21:16 Okamura (SPD): Vláda dá církvím na valorizaci kvůli inflaci miliardy, důchodce ale okrade

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k církvím, inflaci a seniorům.