ANO: Ivana Dobešová monitorovala parlamentní volby v Kyrgyzstánu

10.10.2015 6:31

Dne 4. října proběhly v Kyrgyzstánu parlamentní volby, jejichž průběh monitorovalo v rámci mise OBSE/ODIHR také Parlamentní shromáždění OBSE.

ANO: Ivana Dobešová monitorovala parlamentní volby v Kyrgyzstánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivana Dobešová(ANO)

Vedením této parlamentní mise byla pověřena vedoucí Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE a místopředsedkyně Hlavního výboru pro demokracii, lidská práva a humanitární otázky PS OBSE poslankyně Ivana Dobešová. Kromě ní se pozorování voleb zúčastnili i další členové české parlamentní delegace do této mezinárodní organizace: poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová a senátoři Jan Horník a Petr Gawlas. Česká delegace monitorovala průběh voleb v hlavním městě Biškeku a v oblasti Issyk – Ata.

Samotnému volebnímu dni předcházely dvoudenní brífinky se zástupci jednotlivých parlamentních stran, Centrální volební komise, občanské společnosti, a také s dlouhodobými pozorovateli OBSE v Kyrgyzstánu. Panel zaměřený na setkání s představiteli médií moderovala poslankyně Ivana Dobešová. Jakožto vedoucí pozorovatelské mise se také účastnila jednání s vedoucím Centra OBSE v Biškeku velvyslancem Sergejem Kapinosem, pozorovateli Meziparlamentního shromáždění CIS, a účastnila se též oficiálních vyjednávání delegací Parlamentního shromáždění OBSE, Parlamentního shromáždění Rady Evropy, Evropského parlamentu a ODIHR o konečném znění výsledné zprávy OBSE/ODIHR k průběhu voleb v Kyrgyzstánu.

V rámci mise rovněž vedoucí delegace Ivana Dobešová navštívila Akademii OBSE v Biškeku, kde se mimo setkání s jejím ředitelem Maximem Rybakovem zúčastnila také besedy se studenty postgraduálního studia. V závěru pozorovatelské mise poslankyni Ivanu Dobešovou spolu s dalšími vedoucími misí oficiálně přijal prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambaev.

Parlamentní volby v Kyrgyzstánu byly unikátní tím, že hlasování probíhalo poprvé v historii této země s použitím nejmodernější elektronické a biometrické technologie, která doposud nebyla použita ani ve vyspělých evropských zemích. Tento způsob hlasování s sebou nicméně přinesl mimo jiné i některé technické problémy, na které upozornila ve své výsledné zprávě monitorovací mise OBSE/ODIHR. Na závěrečné tiskové konferenci, která proběhla za přítomnosti předních kyrgyzských médií, přednesla závěry a doporučení OBSE spolu se speciálním koordinátorem a vedoucím krátkodobé pozorovatelské mise Ignaciem Sanchezem Amorem (Španělsko), vedoucí delegace PACE Marixtell Mateu Pi (Andora) a vedoucím delegace Evropského parlamentu Ryszardem Czarneckim (Polsko) také vedoucí delegace PS OBSE poslankyně Ivana Dobešová. Mimo jiné zmínila roli médií v průběhu volební kampaně, což v oblasti Středí Asie není zcela obvyklé, a dále ocenila velký zájem nezávislých pozorovatelů jak na mezinárodní úrovni, tak z řad politických stran a veřejných institucí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Procházka (ANO): Užijme si předvánoční atmosféru doma se svými blízkými

21:24 Procházka (ANO): Užijme si předvánoční atmosféru doma se svými blízkými

S ohledem na zhoršující se epidemickou situaci a platná nařízení vlády ruší městský obvod Plzeň 3 ku…