AntiCovid tým: Stanovisko k aktuální situaci

19.10.2021 13:57 | Tisková zpráva

AntiCovid tým jasně deklaruje, že cesta k normálnímu životu vede jen prostřednictvím očkování doporučujeme všem, kteří mají nárok na třetí dávku, aby se očkovali (zejména učitelům, včetně těch na mateřských školách doporučujeme co nejdříve očkování 3. dávkou). I proto by se Ministerstvo zdravotnictví a vláda měly zaměřit především na realizaci návrhů, které AntiCovid tým doporučuje.

AntiCovid tým: Stanovisko k aktuální situaci
Foto: KDU-ČSL
Popisek: AntiCovid tým SPOLU - Bohuslav Svoboda (ODS), Vlastimil Válek (TOP 09) a Marek Výborný (KDU-ČSL)

Základní priority AntiCovid týmu:

 1. Celkový lockdown odmítáme. Upřednostňujeme eventuální lokální opatření, která budou případně uplatňována na základě schválené Strategie opatření. Tu vláda doposud nezveřejnila. Její součástí měla být strategie rizik a stratifikace rizikovosti s opatřeními na úrovni obcí s rozšířenu působností, pak okresů a následně krajů. Tu ministerstvo bohužel nezvládlo připravit ještě před prázdninami. Připravovat a schvalovat strategii až při další hrozící vlně covid-19 pokládáme za velmi opožděné.
 2. Zaměřit se na maximální podporu očkování. Je nutné:
  a) Spustit aktivní kampaň na podporu očkování u dosud neočkovaných. Také je zapotřebí aktivně podporovat třetí dávku vakcinace u osob nad 50 let a vybraných profesních skupin, například u zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách a učitelů.
  b) Podpořit očkování studentů v rámci kampusů a fakult. To by mělo probíhat ve spolupráci s Asociací rektorů a cestou zřizovatelů očkování studentů středních škol a druhých stupňů základních škol.
  c) Zavést bezúplatné očkování cizinců a agenturních pracovníků ve všech očkovacích centrech.
  d) Zajistit dostupnost vakcíny pro praktické lékaře a zahájit door-to-door očkování.
 3. Preferujeme zkrácení karantény na 5 až 7 dní s uvolněním mezi pátým a sedmým dnem na základě PCR testu.
 4. Podporujeme přípravu dostatečné kapacitu trasování 5000 za den na konci října s možností rozšíření na 10 000 denně.
 5. Podporujeme prodloužení statusu bezinfekčnosti po prodělání Covid-19 na 1 rok (na základě analýzy reinfekcí z ISIN).
 6. Podporujeme bezplatné testování i nadále, a to včetně podpory dobrovolného firemního testování. Při nárůstu počtu nemocných lokálně podporujeme zavedení povinného testování ve školách a firmách.
 7. Pozitivitu protilátek považujeme za známku ochrany proti Covid-19. Laboratorní skupina Centrálního řídícího týmu by měla definovat podmínky uznání do konce října 2021.

Konstatujeme, že jsme jako AntiCovid tým neobdrželi žádnou platnou strategii boje s Covid-19. Nemáme přístup prediktivním analýzám. Nejsou nám známa ani aktuální data o stavu obsazenosti akutních a intenzivních lůžek, a to včetně plánu navyšování kapacit při nárůstu počtu nemocných.

Tyto indicie vedou zástupce AntiCovid týmu k přesvědčení, že vláda nemá jasný plán ani cíl, jak nadále řešit epidemii Covid-19. Vede nás to k přesvědčení, že nemá připravená opatření reagující na narůstající počet nemocných.

Bez znalostí těchto dat, nemůžeme vládou navrhovaná stanoviska aktivně podpořit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Mediální rady a mlácení prázdné slámy

15:45 Štěpánek (Trikolora): Mediální rady a mlácení prázdné slámy

Už se zase mlátí prázdná sláma na téma volby mediálních rad. Už čtvrt století je to pořád stejné. Te…