Babiš (ANO): Ministerstvo financí dosáhlo záporného výnosu za státní dluhopisy

27.08.2015 6:29

Ministerstvo financí včera v aukci střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů dosáhlo poprvé v historii České republiky záporného výnosu. Výnos tříletého státního dluhopisu České republiky se splatností v březnu 2018 dosáhl -0,001%, což je nejníže v historii země. Česká republika se tím vedle zemí, jako je například Švýcarsko, Švédsko či Dánsko, zařadila mezi první státy na světě neplatící eurem, kterým se na finančních trzích podařilo dosáhnout záporných sazeb.

Babiš (ANO): Ministerstvo financí dosáhlo záporného výnosu za státní dluhopisy
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Andrej Babiš

„Jedná se o další potvrzení pozitivního vnímání České republiky na finančních trzích a pokračování příznivého trendu ve vývoji státních financí České republiky, který započal v roce 2014, kdy se poprvé od roku 1995 podařilo dosáhnout meziročního poklesu státního dluhu“, uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Celková jmenovitá hodnota dluhopisů prodaných v konkurenční části dnešní aukce činí 3,75 mld. Kč. Ministerstvu financí se tak vhodným časováním emisního plánu v letošním roce daří využívat aktuálních příznivých podmínek na dluhopisovém trhu zejména ve střednědobém segmentu výnosové křivky, což dále přispívá ke snižování úrokových výdajů státu.

Čisté úrokové výdaje na obsluhu státního dluhu poklesly již v roce 2014 o 2,3 mld. Kč oproti roku 2013, přičemž pro rok 2015 se očekává další meziroční pokles.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Za našich předchůdců zůstalo jen u slov

21:35 Premiér Babiš: Za našich předchůdců zůstalo jen u slov

Komentář na facebookovém profilu k událostem uplynulého týdne