Babiš (ANO): Ministerstvo financí dosáhlo záporného výnosu za státní dluhopisy

27.08.2015 6:29 | Zprávy
autor: PV

Ministerstvo financí včera v aukci střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů dosáhlo poprvé v historii České republiky záporného výnosu. Výnos tříletého státního dluhopisu České republiky se splatností v březnu 2018 dosáhl -0,001%, což je nejníže v historii země. Česká republika se tím vedle zemí, jako je například Švýcarsko, Švédsko či Dánsko, zařadila mezi první státy na světě neplatící eurem, kterým se na finančních trzích podařilo dosáhnout záporných sazeb.

Babiš (ANO): Ministerstvo financí dosáhlo záporného výnosu za státní dluhopisy
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Andrej Babiš

„Jedná se o další potvrzení pozitivního vnímání České republiky na finančních trzích a pokračování příznivého trendu ve vývoji státních financí České republiky, který započal v roce 2014, kdy se poprvé od roku 1995 podařilo dosáhnout meziročního poklesu státního dluhu“, uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Celková jmenovitá hodnota dluhopisů prodaných v konkurenční části dnešní aukce činí 3,75 mld. Kč. Ministerstvu financí se tak vhodným časováním emisního plánu v letošním roce daří využívat aktuálních příznivých podmínek na dluhopisovém trhu zejména ve střednědobém segmentu výnosové křivky, což dále přispívá ke snižování úrokových výdajů státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Vendula Svobodová byl položen dotaz

Dětská psychika není na tvrdou kritiku připravená

Souhlasím s vámi, ale co tedy navrhujete? Zakazovat dětem používat internet není podle mě správná cesta a co vím, tak ani vy si to nemyslíte. Tak co tedy navrhujete? Děkuji předem za odpověď. Maléřová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel (TOP 09): To Okamura 10 let lže svým voličům?

22:14 Havel (TOP 09): To Okamura 10 let lže svým voličům?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům Tomia Okamura, že podporuje vstup Srbska do…