Balcarová (Piráti): Zdroje z European Green Deal musíme nasměrovat napříč resorty

09.12.2020 8:36

Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny včera uspořádal videokonferenci „European Green Deal – cesta k prosperitě Evropy?“. Konference konaná pod záštitou předsedkyně výboru Dany Balcarové z Pirátské strany reagovala na dějinný okamžik – takové zdroje, jaké nabízí European Green Deal, již nikdy mít nebudeme a šanci nesmíme promarnit.

Balcarová (Piráti): Zdroje z European Green Deal musíme nasměrovat napříč resorty
Foto: pirati.cz
Popisek: Dana Balcarová (Piráti)

Konference je součástí debaty odborníků z různých odvětví na téma evropské transformace z pohledu environmentálních, hospodářských a sociálních dopadů. Piráti považují European Green Deal za nezbytný plán transformace Evropské unie na udržitelnou, oběhovou a klimaticky neutrální ekonomiku a zároveň jedinečnou příležitost pro českou ekonomiku a dotčené uhelné regiony. V návaznosti na plán Evropské unie připravují pirátské odborné týmy plán národní obnovy.

„Pro Piráty je ochrana klimatu stěžejní výzva současnosti. Česká republika má šanci se proinvestovat koronavirovou krizí a současně začít plnit závazky Pařížské dohody. Zdroje z European Green Deal musíme nasměrovat nejen na transformaci energetiky a obnovu regionů postižených těžbou, ale napříč resorty s cílem dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Prostředky pro Českou republiku v následujících 10 letech mohou dosáhnout až k 1 bilionu korun a pomohou nám ke splnění cíle na snížení emisí alespoň o 55 procent do roku 2030. Zásadní je, aby zdroje byly využity hospodárně, účelně a transparentně. Očekávám, že v příštích dvou dnech dojde v Evropské radě ke klíčovému rozhodnutí o snížení vypouštění skleníkových plynů k roku 2030 až o 60 procent,“ uvedla pirátská poslankyně Dana Balcarová.

Anketa

Souhlasíte se zavřením všech hospod ve 20:00?

68%
32%
hlasovalo: 19954 lidí

„Unie se poučila z posledního neúspěšného pokusu se z hluboké krize proškrtat a jde cestou investic, což speciálně v této situaci má smysl. Co je ale ještě podstatnější je smysl investic: Zdroje je třeba obrátit k udržitelnosti, moderním technologiím a do kvalifikace lidí a společné infrastruktury. Jenom tak se můžeme připravit na krizi, proti které nám žádná vakcína nepomůže – klimatickou krizi,“ doplnil pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

„Součástí European Green Deal je také změna přístupu k evropské krajině. Je nezbytné posilovat odolnost krajiny, tak aby se stala součástí řešení klimaticko-environmentální krize a pomohla naplnění cílů klimatické neutrality. K tomu by měly sloužit zejména nástroje Společné zemědělské politiky, jejichž nastavení se zatím v České republice zcela míjí účinkem. Veřejné peníze musí být vynakládány na podporu veřejných statků, jako jsou například čistá voda, zdravá půda či biodiverzita,“ uzavírá vedoucí pirátského rezortního týmu zemědělství Jiří Lehejček.

Záznam a prezentace z kulatého stolu European Green Deal – cesta k prosperitě Evropy? jsou k dispozici na stránkách Výboru pro životní prostředí ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

22:21 Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

Evropský parlament dnes přivítal na plénu prezidentku Moldavské republiky, Maiu Sandu, a také uznal …