Bartoš (Piráti): Naše země bude taková, jací budou lidé, kteří v ní žijí

29.10.2020 11:21

Před 102 lety vzniklo samostatné Československo. Země, která se díky úsilí mnoha statečných a pracovitých lidí stala na dvě desítky let ostrovem demokratických ideálů v moři rodících se autoritářských režimů. Země, které i přes spoustu problémů a výzev dokázali její zakladatelé vštípit hodnoty, k nimž se i po více než století můžeme stále hlásit.

Bartoš (Piráti): Naše země bude taková, jací budou lidé, kteří v ní žijí
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Říká se, že státy mohou vydržet jen tak dlouho, dokud jsou při životě ideály, které stály u jejich zrodu. Myšlenka společného státu Čechů a Slováků nepřežila. Ale demokracie samotná, víra v člověka a jeho práva a svobody, to jsou hodnoty nadčasové. A ty přežijí, dokud budou existovat lidé, kteří je každodenně žijí.

Právě tyto hodnoty se snažíme každý den žít i my, Piráti. A každého, kdo to s nimi myslí vážně, zveme mezi sebe, k práci na našem společném díle. Tím je práce pro zemi, za niž se naši rodiče a prarodiče, ale ani naše děti nemusí stydět.

Žijeme v nelehkých časech a čelíme mnoha zkouškám. Je svůdné propadnout zoufalství a dojít k názoru, že demokracie a lidská práva jsou slepou uličkou, která přestává být funkční.  Jsme opačného názoru.

V 21. století se víc než kdy jindy ukazuje skutečná univerzální hodnota svobody, solidarity, dobré vůle a vztahu člověka k člověku. Ukazuje se, kam směřujeme, pokud tyto hodnoty ztrácí váhu. Naše problémy za nás nevyřeší vůdcové ani algoritmy. Cesta je v každodenním nalézání moudrosti a lidskosti. Je to cesta dlouhá, ale je to cesta správná.

Naše země bude taková, jací budou lidé, kteří v ní žijí. Proto všem přeji právě moudrost, lidskost a odvahu. Všechno nejlepší, republiko.

Ivan Bartoš, předseda Pirátů

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Upřímnou soustrast rodinám zemřelých

12:00 Premiér Babiš: Upřímnou soustrast rodinám zemřelých

Komentář na Twitteru ke srážce dvou vlaků na Domažlicku