Bartoš (Piráti): Zákon o státní službě má ukrojit další kus z nezávislosti státních úřadů

19.04.2018 17:34

Sněmovna dnes zahájila jednání o problematické vládní novele zákona o státní službě. Piráti už dříve před tímto návrhem a jeho načasováním varovali.

Bartoš (Piráti): Zákon o státní službě má ukrojit další kus z nezávislosti státních úřadů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Podle Pirátů jde návrh zákona proti nezávislosti státní správy – hrozí politizace úřadů pod taktovkou ANO a koncentrace moci v rukou menšinové vlády bez důvěry, která po personálních čistkách pokračuje v upevňování svého postavení na ministerstvech i v dalších důležitých státních institucích. Poslanecký klub Pirátů proto podal návrh na zamítnutí zákona již v prvním čtení.

„Přijetí zákona o státní službě, k němuž se mimochodem mohli zástupci dotčených institucí vyjádřit až po schválení vládou, což samo o sobě je velmi nestandardní, může vyústit v politizaci úřadů a jejich destabilizaci. Návrh vlády v demisi zavádí novou škálu hodnocení úředníků, podle níž bude mnohem jednodušší úředníky propustit. Zákon rovněž zkracuje intervaly pro hodnocení z 90 na 40 dnů a zmírňuje kritéria pro uchazeče ve výběrových řízeních, když značným způsobem snižuje význam předchozí praxe uchazečů, včetně těch v řídících funkcích, jako jsou vedoucí oddělení,“ připomenul předseda Pirátů Ivan Bartoš obsah novely.

„Stát skutečně není firma a nelze ho tak řídit. Státní zaměstnanci se přímo nezodpovídají premiérovi. Proto se poslanecký klub Pirátů dohodl na tom, že podá návrh na zamítnutí vládní novely v prvním čtení, a to kvůli uvedeným problematickým bodům. Piráti nejsou á priori proti novele zákona o státní službě, ale musí vzniknout na základě konsenzu parlamentních stran. To aktuální návrh nesplňuje,“ uzavřel Bartoš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Bydlení není jen obchodovatelná komodita

6:32 Primátor Hřib: Bydlení není jen obchodovatelná komodita

Komentář na facebookovém profilu k projektu bydlení pro dospívající autisty