Bartošek (KDU-ČSL): Bylo by fajn, aby i ČR přesunula ambasádu do Jeruzaléma

25.12.2017 22:37

Jan Bartošek k uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele

Bartošek (KDU-ČSL): Bylo by fajn, aby i ČR přesunula ambasádu do Jeruzaléma
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku
reklama

Poslanec a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek podpořil iniciativu prezidenta USA Donalda Trumpa mezinárodně uznat Jeruzalém coby hlavní město Státu Izrael. V souvislosti se záměrem americké administrativy přesunout ambasádu USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma poznamenal Jan Bartošek, že bychom jako ČR měli též zvážit přesun svého velvyslanectví v židovském státě do Jeruzaléma.

„Myslím, že by bylo fajn, aby i ČR přesunula ambasádu do Jeruzaléma!“, napsal začátkem prosince na svém twitterovém účtu.

Motivací k podpoře tohoto záměru jsou tradičně vynikající vztahy mezi ČR a Izraelem, charakterizované vysokým podílem obchodní výměny i vzájemných investic i intenzivní spoluprací na poli politickém, kulturním a v neposlední řadě i v oblasti vědy a výzkumu. Tradičně nadstandardní vztahy obou zemí dokládá i společné zasedání vlád, které naposledy proběhlo před pěti lety v Praze. Zároveň jde o akt posilování transatlantické spolupráce a důvěryhodnosti ČR v očích tradičních spojenců.

Jan Bartošek zároveň odmítl postoj 128 států, které na půdě OSN schválily rezoluci odsuzující Trumpův krok uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. ČR se hlasování zdržela. „Jsem rád, že Česko na půdě OSN nepodpořilo rezoluci odsuzující uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Izraelský stát je naším důležitým partnerem od jeho vzniku v roce 1948. Hlavní městem Izraele je zkrátka Jeruzalém a chození kolem horké kaše přes 20 let zjevně nic nevyřešilo.“, prohlásil Bartošek.

Zdroj: jihocesky.kdu.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válek (TOP 09): Kvalita projektu nebyla důležitá, rozhodovaly vteřiny

9:09 Válek (TOP 09): Kvalita projektu nebyla důležitá, rozhodovaly vteřiny

Komentář na facebookovém profilu k soutěži MMR o dotace na modernizaci zdravotnictví