Bartošek (KDU-ČSL): Produkce mediálního smetí a kolaps globální vesnice?

12.01.2015 15:01 | Zprávy

Může být „i ten nejhorší bolševický šmejd ministrem vnitra“? Je občanská válka na Ukrajině chřipkou a hrozba vzniku Islámského státu rakovinou? Nebo je to naopak? Máme zakročit silou tam či onde? A jak je to s konflikty v Sýrii, na Blízkém východě, Iráku, Lybii… Co si to Skotové či Katalánci dovolují, chtít samostatnost?

Bartošek (KDU-ČSL): Produkce mediálního smetí a kolaps globální vesnice?
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku

Obecně po našich potenciálních voličích chceme, aby se na základě vyjádření politiků pro sdělovací prostředky dozvídali o našich postojích a názorech. Jenže to vypadá spíš tak, že kromě nárůstu silných slov produkujeme jen bezobsažné mediální smetí, které nikomu a ničemu nepomáhá. Naopak erozi politické a společenské kultury, neřkuli destrukci osobních i národních hodnot urychluje.

Producenti mediálního smetí

Otázek přibývá, ale jednoduchých čitelných odpovědí se (paradoxně?) nedostává.  My politici jsme médii, na straně jedné, nuceni k zaujímání jasných „státnických“ stanovisek, na straně druhé jde častokrát o osobní nepřekonatelné puzení jednotlivce aspoň zdánlivě se o takové stanovisko pokusit. Dlužno dodat, že ve většině případů pro zaujetí skutečně rozumného postoje není dostatek času a ani dostatek relevantních podkladů a tzv. „tvrdých dat“. O rozvaze a osobní pokoře ani nemluvě. Jak to tedy všechno správně chápat?

Jsme globální vesnicí

Alespoň pro pořádek bych od sebe oddělil tzv. konfliktní témata Ukrajiny, Islámského státu apod. od snah o osamostatnění se „periferií“ na úkor „center“, která představují Skotové ve Velká Británie a Katalánci ve Španělku.

Filozof Marshalla McLuhana (Jak rozumět médiím, Odeon, 1984) je, mimo jiné, autorem pojmu „globální vesnice“, který použil právě v souvislosti s dramatickým růstem technologických médií a narůstající rychlostí informací tekoucích jejich prostřednictvím.

A píše: „Ke změnám sociálních seskupení a k utváření nových komunit dochází s rostoucí rychlostí pohybu informací... Takové urychlení umožňuje více kontroly na daleko větší vzdálenost…“ Ale takovéto „informační zrychlení“ je přirovnáváno ke struktuře centrum vs. periferie.  „Když se tato struktura stane pro generující a kontrolní centrum příliš rozsáhlou, začínají se jednotlivé části od centra oddělovat a vytvářejí se nové systémy a periférie,“ píše McLuhan a jako názorný příklad uvádí vývoj britských kolonií v Americe a následný vznik Spojených států. Nebo také rozpad starého Říma…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kdu.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): K čerpání bohatství z cizích zemí stačí uplatit tamní elitu

18:05 David (SPD): K čerpání bohatství z cizích zemí stačí uplatit tamní elitu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vývozu zisků z České republiky do zahraničí