Bašta (BOS): Dlouhodobé důsledky vrbětického skandálu

02.05.2021 21:15 | Zprávy
autor: PV

Když v sobotu 17. dubna pozdě večer vystoupili společně na tiskové konferenci, konané na ministerstvu zahraničí premiér Andrej Babiš a tehdy trojjediný vicepremiér, ministr vnitra a ministr zahraničí Jan Hamáček s emotivně laděnými projevy o závažném teroristickém útoku, spáchaném v roce 2014 důstojníky ruské vojenské tajné služby GRU, bylo mi jasné, že mezi Českou republikou a Ruskou federací právě vypukla (zatím) studená válka.

Bašta (BOS): Dlouhodobé důsledky vrbětického skandálu
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jaroslav Bašta

Článek byl převzat z Profilu BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA - DLOUHODOBÉ DŮSLEDKY VRBĚTICKÉHO SKANDÁLU

Vystoupení a projevy opozičních i vládních představitelů v následujících dnech ukázaly, že ukrajinizace české politiky překročila kritickou mez, bez možnosti brzkého návratu k racionálnímu a civilizovanému chování. Zhruba po roce tak dospěla ke svému cíli protiruská kampaň zahájená demontáží sochy maršála Koněva. Místo ní jsme se dočkali v Řeporyjích památníku padlým sovětským příslušníkům vojsk SS, zatím ještě maskovaných názvem Vlasovci. Ke smůle současné protivládní opozice (Piráti, KDU – ČSL, TOP 09, ODS a STAN) Češi za poslední války své divize SS nasazené na východní frontě neměli. Jako jedni z mála v Evropě. Demoblog se zřejmě cítí zahanben, že nemůže oslavovat hrdinné bojovníky proti Stalinovi oblečené v esesáckých uniformách jako Ukrajinci a Baltové, tak adoptoval Vlasovce. Pomníku Emanuela Moravce se snad letos nedočkáme ani v Řeporyjích.

Obvinění ze šest let starého výbuchu vedlo nejen k vyhoštění 18 ruských diplomatů označených za agenty tajných služeb, ale k paritě zastoupení diplomatického personálu na velvyslanectvích v Praze a Moskvě. Pravda, zatím v počtech, které jejich řádné fungování neumožňují. Protože se Česká republika dostala na seznam hlavních deseti nepřátel Ruské federace, předpokládám, že proces obnovy se o nějakou dobu protáhne. Především budeme muset zajistit bezpečnost naší ambasády i obou generálních konzulátů v RF, tak jako všichni ostatní ze seznamu nepřátel. Jejich zastupitelské úřady většinou střeží jejich vlastní jednotky námořní pěchoty, nikoliv ruská policie.

Vrbětická aféra bude mít samozřejmě dopad na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Tzv. Demokratická opozice se dostala do trochu paradoxní situace tím, že dosáhla totálního vítězství v tom, co požadovala již od dob zbourání pomníku maršála Koněva a ricinového kufříku. České i ruské diplomatické zastoupení je stejně nepočetné. Nezbude jí tedy nic jiného než útočit na prezidenta Miloše Zemana kvůli tomu, že trvá na řádném prošetření celé kauzy. Budou se kojit nadějí na jeho odvolání Ústavním soudem. Povolební proces by pak řídil předseda Senátu. Výsledný efekt však odhaduji jako oslabení šancí tzv. Demokratické opozice na dobrý volební výsledek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Natálie Vachatová

Hodně se teď o ní diskutuje. Je pravda, co se o ní píše? Že sympatizuje s Ruskem? A jestli ano, není pak naprostý paradox, že má prý na starost svobodu projevu? Jak jste k ní vlastně přišel? A budete s ní spolupracovat dál?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Vláda spí a nic nedělá, spí jak Šípková Růženka

23:08 Skopeček (ODS): Vláda spí a nic nedělá, spí jak Šípková Růženka

Projev na 13. schůzi Poslanecké sněmovny dne 25. března 2026 k zákonu o pojistném na sociální zabezp…