Bašta (BOS): Historie se neopakuje, ale rýmuje

14.12.2020 5:34

Historie USA ukazuje, že obdobná povolební situace už tam jednou byla. Ale v opačném gardu. Tehdy to skončilo občanskou válkou. Jak to skončí po těchto volbách?

Bašta (BOS): Historie se neopakuje, ale rýmuje
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jaroslav Bašta

Tento citát se připisuje americkému spisovateli Marku Twainovi. Vzpomněl jsem si na něj, když jsem tento týden sledoval stále ještě neukončený proces sčítání hlasů v prezidentských volbách v USA.

Zmínil jsem již v komentáři minulou neděli, že současná situace až příliš připomíná události roku 1860, jen v opačném gardu, přesně pro potřeby rýmu skládaného paní historií. Tehdy prezidenta z Demokratické strany Jamese Buchanana střídal Republikán Abraham Lincoln. Buchananovo volební období nehodnotili současníci nejlépe. Vadila jak jeho osoba – byl jediným starým mládencem v prezidentském křesle v historii Spojených států, tak jeho podpora otrokářství. To se právě v té době stalo otázkou, která rozdělovala společnost. Abraham Lincoln zvítězil ve volbách také proto, že prosazoval program své politické strany, který požadoval zrušení otroctví. Protože ve všech státech USA, v nichž bylo otrokářství legální, vládli Demokraté, po sečtení hlasů a vyhlášení volebního výsledku, se rozhodli, že jejich státy Unii opustí. Učinili to v období do inaugurace nového prezidenta v lednu 1861, tehdy šlo o sedm subjektů federace. Krátce poté vypukla čtyřletá občanská válka, v níž zahynulo 600 000 Američanů.

V naší žhavé současnosti se první slova nového rýmu dějin ozývají v tom nutném kontrapunktu. Prezident, který volby prohrál, je Republikán, vítězem Demokrat, a zásadní otázkou, kolem níž se všechno točí, je diskriminace černochů a dalších menšin. Navíc osoba Joe Bidena kvůli jeho věku a zdravotnímu stavu neskýtá záruku, že dokončí celé čtyřleté období. V takovém případě by jej vystřídala nikým nevolená viceprezidentka Kamala Harrisová, která se již ve svém prvním projevu po volbách přihlásila k boji proti „systémovému rasismu“. Což po výtržnostech, rabování, žhářství a vraždách páchaných v předvolebním období radikální černošskou  organizací Black Lives Matter, muselo poraženou stranu vyděsit. Proto první slova nové sloky historického rýmování představují ozvěnu událostí z konce roku 1860. V současnosti hned 18 států, v nichž vládne Republikánská strana (v čele s Texasem) zpochybnilo způsob a výsledky voleb, a v Kongresu pozdrželo inaugurační ceremonii nového prezidenta.

Čtyři roky vlády Donalda Trumpa znamenaly neustálé zpochybňování autority prezidenta i státu jako takového. Letošní předvolební období onen chaos, stres a nenávist uvnitř společnosti ještě znásobilo, což silně připomíná léta vlády Jamese Buchanana (1856 – 1860), které tenkrát Státy na občanskou válku psychologicky připravily. Zatím není jasné, zda se v nové básni paní historie ozvou v roce 2021 tragické tóny z let 1861 – 1865, nebo se změní ve veselou rýmovačku ve stylu „jednou jako tragédie, podruhé jako fraška“.

(převzato z Profilu)

Článek byl převzat z Profilu BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

4:31 Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

Jeden z největších mozků současné vlády a světové vědy, bývalá šéfka penzionu, absolventka zkrachova…