Benda (ODS): Buďme rádi, že vláda a její schopnost produkovat v nějaké normě je velmi nízká

26.04.2019 17:39

Projev na 28. schůzi Poslanecké sněmovny 26. dubna 2019 k novele zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

Benda (ODS): Buďme rádi, že vláda a její schopnost produkovat v nějaké normě je velmi nízká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda
reklama

Vážený pane místopředsedo, vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové,

já už se pokusím být také poměrně stručný. Myslím, že průběh té debaty nám ukazuje, že ten návrh zákona opravdu není v tuto chvíli zralý na projednávání ve výborech Poslanecké sněmovny. Jestliže přicházejí a to i z vládních stran, lidé říkají měli by se tam ještě některé věci dodělat, stejně tak přicházejí představitelé menších opozičních klubů a říkají některé věci, se kterými bychom se snad dokázali výhledově smířit, pokud by došlo i k nějakému posilování práv opozice. Jsou tady dány čistě jenom jako omezení opozice, a to bych zrovna řekl, že například právo veta dvou poslaneckých klubů je v této Sněmovně nejčastěji používáno představiteli vládních stran při zařazování nových bodů na plénum Poslanecké sněmovny, protože vládní strany obvykle si nejsou jisté hlasováním svých poslanců, tak proto raději vetují body, které nechtějí, aby byly probírány.

Já se domnívám, že ten návrh fakt není připraven takovým způsobem, aby mohl být projednáván. Kladu to trošku panu předsedovi Vondráčkovi za vinu a to, jak jsem říkal, že v té zpravodajské zprávě budu vlídný, tak tady říkám, že myslím, že zrovna toto je lehce neodpracováno. Že prostě věci, jako je jednací řád, které musí najít většinový konsenzus, se hold musí obcházet poměrně mnohem déle, než že k tomu svolám tři nebo čtyři schůzky, ve kterých ještě většinou vystupují úředníci.

To, co je předloženo a už to tady bylo řečeno, snad s výjimkou projednávání zpráv nepřináší nic zásadně pozitivně nového. Jediné k čemu má dojít, je prodloužení oné třicetidenní lhůty pro projednávání třetích čtení - středa až do večerních hodin, ale také zase jsme dneska viděli, ta lhůta nám k ničemu dobrá není, protože stejně není co projednávat.

Fakticky jsme v situaci, že většinu věcí nemáme projednané v prvním čtení, vláda žádné vlastní návrhy nenosí, které by chtěla prosazovat. Zaplať Pán Bůh za to, samozřejmě. Zaplať Pán Bůh za to. Buďme rádi, že vláda a její schopnost produkovat v nějaké normě je velmi nízká, je dobře, že tady nemáme nové zákony. Ale v tomto směru zefektivňovat Sněmovnu nutné, podle mého názoru, v žádném případě není, a já bych se klonil k tomu, abychom tento návrh vrátili navrhovateli k dopracování. On si nepochybně zváží, jestli se pustí do práce na případné novele jednacího řádu s vyšší mírou komunikace se všemi ostatními a s tím, že by taková novela jednacího řádu třeba měla platit od příštího volebního období v souvislosti s tím, že bude docházet k celé řadě změn souvisejících i e-sbírkou a s dalšími předpisy, které jsou tady potřebné, ale aby z toho nečouhala, jak sláma z bot.

Potřeba vládní většiny a zrovna dnes silného hnutí ANO, které tady pan předseda zastupuje si nějak upevnit svoje slovo v pozici v Poslanecké sněmovně. To je velmi nerozumné. Říkám vám to z dlouhodobé zkušenosti, občas jste ve vládě, ale občas se vám také klidně může stát, že jste v opozici, a proto je dobré ten jednací řád mít nastaven tak, aby vládní a opoziční možnosti a role byly vyvážené.

Děkuji za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Vondrák: Zabírání zelených ploch snižuje revitalizace brownfieldů

6:28 Hejtman Vondrák: Zabírání zelených ploch snižuje revitalizace brownfieldů

Na území Moravskoslezského kraje je skoro 500 identifikovatelných objektů, splňujících kritéria pro …