Benda (ODS): Poskytovatelé služby úvěrují stát na dani z přidané hodnoty

15.11.2018 17:22

Projev na 2. schůzi Senátu 15. 11. k návrhu zákona o dani z přidané hodnoty.

Benda (ODS): Poskytovatelé služby úvěrují stát na dani z přidané hodnoty
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda

Vážený pane místopředsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. Je mi ctí zase po dlouhém čase moci vystoupit na půdě Senátu. Pokusím se být maximálně stručný. Předkládám vám návrh zákona, který jsme podali spolu s kolegy poslanci a který schválila Poslanecká sněmovna, který má v jedné drobné věci novelizovat zákon o dani z přidané hodnoty. Jedná se o problematiku služeb, které jsou poskytovány na základě zákona nebo na základě rozhodnutí orgánu veřejné moci třetí osobě, pokud úplatu za poskytnutí této služby hradí stát. Jde o to, že novelou zákona č. 170/2017 Sb., o dani z přidané hodnoty, bylo řečeno, že tam, kde jsou služby poskytovány v nějakém plnění, které se dotýká více než jednoho roku, platí se vždy na konci dotčeného roku daň z přidané hodnoty. Ale pokud se jedná o služby, které jsou typicky poskytovány advokáty, daňovými poradci, ale i dalšími subjekty podle zákona o bezplatné právní pomoci, a platí tyto služby stát, neplatí je jiná osoba, tak není spravedlivé požadovat, pokud nebylo vyplaceno nic, tak není spravedlivé požadovat, aby byla vyplacena daň z přidané hodnoty za ten příslušný kalendářní rok, pokud ta služba je zaplacena až třeba za rok následující, nebo mnohdy i déle. Jednalo by se fakticky o situaci, kdy by tito poskytovatelé služby dotovali, resp. úvěrovali stát na dani z přidané hodnoty.

Nemůže se v tom nějakým způsobem šidit, protože se jedná o rozhodnutí orgánu veřejné moci, ta služba je poskytována, je placena také orgánem veřejné moci. Proto bych vás poprosil, jestli byste tento návrh zákona mohli schválit. Děkuji za pozornost.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

zemědělství

Mluvíte o likvidaci našeho zemědělství. Ale jak vysvětlíte, že zisky zemědělců rostou? Mě přijde, že si stěžují neoprávněně. Jediný, kdo tady trpí, jsme my, a to kvůli vysokým cenám potravin. A podle mě jsou na vině i zemědělci nebo to vidíte jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novák (ANO): Proč jste nezařadili kratom na seznam zakázaných látek?

21:03 Novák (ANO): Proč jste nezařadili kratom na seznam zakázaných látek?

Projev na 94. schůzi Poslanecké sněmovny 27. února 2024 - návrh na zařazení bodu Informace ministra …