Benda (ODS): Prosím pana kolegu Kováčika, aby neblokoval dál jednání sněmovny

20.11.2017 17:48

Projev na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny dne 20. 11. 2017 k bodu Návrh na zřízení mandátového a imunitního výboru a stanovení počtu členů

Benda (ODS): Prosím pana kolegu Kováčika, aby neblokoval dál jednání sněmovny
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda

Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové. Nečekal jsem, že budu na první schůzi vystupovat. Ale ukázalo se, že jednací řád je opravdu problém a budeme se ho muset skutečně začít učit.

Komise, resp. výbory musí být ustaveny na základě zásady poměrného zastoupení. Žádná představa předsedy volební komise, že se dá tady hlasovat o tom, že předloží 16 jmen a z nich se 13 vybere, je prostě absolutně nemyslitelná. A je v absolutním rozporu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny. Psali jsme ho tak proto, aby vždycky všechny kluby měly zastoupení podle svého výběru. Říkám, podle svého výběru. A bylo to po slovenských zkušenostech, kdy vítězné hnutí Vladimíra Mečiara po jedněch volbách vyhnalo opoziční politiky všechny (?) do výboru pro životní prostředí, nikoliv tam, kam si přáli.

Proto se výbory ustavují na základě zásady poměrného zastoupení a jinak to býti nemůže. Takže nemůžeme hlasovat. To je první poznámka, která je to. K tomu, co říkal pan kolega Pikal. Má hlubokou pravdu, ale jenom v některých číslech. Tam je problém, že se ano, stanoví se to směrné číslo a písmeno c) jasně říká, jak se rozděluje. Pokud má někdo půlku, pokud má někdo zbytek, přidělí se tomu, kdo má větší zbytek. Pokud ty zbytky jsou stejné, přidělí se většímu klubu. Tam je furt ještě jasno.

Jediný problém vzniká v situaci, kdy stejný zbytek zůstává pro dva kluby, které mají stejné číslo, což je přesně dnešní situace. Situace Pirátů a SPD, která je neřešitelná. A pak ten, kdo navrhne. Ten kdo navrhne. A je mi líto, že to je pan kolega Kováčik, který je jinak tady poměrně zkušeným matadorem. Který navrhne vchod do neřešitelné situace a pokouší se tím zablokovat jednání Poslanecké sněmovny, tak jak bylo řečeno. Buď se prostě nepodíval na ta čísla nebo jeho snahou je zbořit jednání Poslanecké sněmovny, protože opravdu to nemůže dopadnout podle zákona jinak, než že přijde volební komise ve středu. Řekne, třináct se rozdělit nedá a navrhujeme čtrnáct. A o tom musí Poslanecká sněmovna zřejmě znovu hlasovat.

Takže prosím pana kolegu Kováčika, aby svůj návrh stáhl a neblokoval dál jednání Poslanecké sněmovny. Děkuji za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.