Jsme pro to, aby Turecko nadále zůstalo strategickým partnerem EU, s nímž budeme spolupracovat v bezpečnostní politice, či na budování zóny volného obchodu, ale nebude se politicky integrovat do Evropy.
Turecko je zkrátka příliš velké a příliš kulturně odlišné, než aby se mohlo stát součástí Unie. Ze stejného důvodu jsme skeptičtí k tomu, aby se 80 milionů tureckých muslimů mohlo volně pohybovat po EU. Na rozdíl od jiných stran (ODS, ČSSD, socialistů a frakce ALDE, jejímž členem je ANO 2011, či osobností jako bývalý prezident Klaus, či čestný předseda TOP09 Schwarzenberg) jsme v tom viděli hrozbu už před deseti lety, tím spíše ji vidíme nyní, když se ukazuje, že Turci mají čím dál větší problémy s lidskými právy, se svobodou tisku nebo s ochranou menšin. V Turecku islám stále více ovlivňuje politiku a narušuje se sekulární charakter státu.
Uvolnění vízového režimu v žádném případě nelze chápat jako počátek politické integrace. Tyto dvě věci spolu nijak nesouvisí. V každém případě také trváme na tom, že před liberalizací vízové povinnosti musí turecká vláda splnit všech 72 podmínek Evropské unie. Nelze Turecku vystavovat nějaké bianco šeky, a to ani kvůli pro EU tak důležité věci, jakou je dohoda o navracení uprchlíků z Řecka zpět na turecké území. Buď Turecko za miliardy EUR zajistí Evropě bezpečí, nebo dohoda neplatí - a ne, že pokud Turci nedostanou bezvízový styk, tak dohoda neplatí. To by byla falešná optika.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV