Berdychová: Kraj žádá o dotaci na 230 milionů na obnovu Vrbenského kasáren v Hradci Králové

28.04.2023 20:07 | Tisková zpráva

O více než 230 milionů korun z kapitoly Národního plánu obnovy, určené na revitalizaci brownfieldů, požádal Královéhradecký kraj na projekt rekonstrukce Vrbenského kasáren v Hradci Králové.

Berdychová: Kraj žádá o dotaci na 230 milionů na obnovu Vrbenského kasáren v Hradci Králové
Foto: ANO
Popisek: Martina Berdychová

Kraj chce s pomocí této dotace financovat energeticky účinnou revitalizaci objektu, stojícího v centru krajské metropole. Na projekt záchrany chátrající památky kraj uspěl už ve dvou projektech a zajistil tím dotační podporu ve výši téměř 81 milionů korun.

Léta opuštěná a chátrající budova kasáren by se díky krajskému projektu měla proměnit v moderní kulturně kreativní centrum, které oživí celou městskou část hradeckého středu. Objekt bude provozovat příspěvková organizace kraje – Muzeum východních Čech v Hradci Králové, které se na projektu významně podílí. Administraci projektu Vrbenského kasáren zajišťuje krajské Centrum investic, rozvoje a inovací.

„Začátkem letošního roku již tento projekt získal 55 milionů korun z fondu určeného na rozvoj regionálních kulturně kreativních center a téměř 26 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu. Předpokládáme, že rozhodnutí o případném přidělení podpory určené na revitalizaci brownfieldů padne ve druhé polovině letošního roku. Během několika týdnů chceme ještě požádat o dotaci ve výši téměř 180 milionů korun z IROP2 v rámci ITI Hradecko-pardubické aglomerace,“ uvedla Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana odpovědná za kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a sociální oblast.

Z Vrbenského kasáren se stane moderní muzejní pracoviště, jehož tematické těžiště budou tvořit veřejnosti přístupné expozice přírody a člověka a navazující provoz kulturního a kreativního centra pod správou a odborným vedením Muzea východních Čech v Hradci Králové.

„Oživením Vrbenského kasáren bychom chtěli udělat další krok ke vzniku podobného areálu, jaký má například Vídeň v podobě tamního MuzeumsQuartieru. Ten by měl poskytnout možnost kulturního vyžití nejširší veřejnosti. Obsahově by se měl mimo jiné dotýkat témat pevnostní historie či prezentovat rozmanitost přírodního a historického dědictví kraje. Ve Vrbenského kasárnách vznikne zážitkové a vzdělávací centrum pro veřejnost postavené na moderních expozicích přírody a starších dějin člověka, průkopnické nadregionální kreativní centrum pro rozvoj a modernizaci muzeí a pro jejich spolupráci se školami a médii a konečně také krajské centrum pro digitalizaci kulturního dědictví kraje,“ popsal již dříve záměry Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové.

V areálu kasáren v centru stotisícového města kraj nedávno dokončil nákladem 320 milionů korun rekonstrukci Gayerových kasáren, v nichž je hlavní odborné pracoviště Muzea východních Čech v Hradci Králové. Budovy Gayerových a Vrbenského kasáren jsou zhruba stejně velké a v areálu leží zrcadlově proti sobě. Vrbenského kasárna vznikla v 19. století a od 90. let minulého století je objekt nevyužívaný.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Vláda Petra Fialy je v tom až po uši

13:09 Havlíček (ANO): Vláda Petra Fialy je v tom až po uši

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozšíření emisních povolenek na domácnosti