Berdychová: Královéhradecký kraj poskytne přes dvacet milionů hospicům

13.01.2021 10:21

Radní Královéhradeckého kraje schválili výsledky dotačního programu na podporu hospicové péče v Královéhradeckém kraji pro rok 2021. Mezi pět poskytovatelů této péče kraj v letošním roce rozdělí 20,5 milionu korun.

Berdychová: Královéhradecký kraj poskytne přes dvacet milionů hospicům
Foto: ANO
Popisek: Martina Berdychová
reklama

„Dotační program na podporu hospicové péče vyhlašujeme od roku 2018 a pomocí něho se především snažíme usnadnit hospicům jejich fungování, posílit jejich financování, a tím umožnit rozvoj této péče pro občany našeho kraje,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, která má ve své gesci sociální oblast.

Hospicová péče v domácím prostředí se začala rozvíjet teprve před několika lety. Je nedostatečně financována ze zdravotního pojištění a hospice jsou tak odkázány na dary od soukromých a firemních dárců nebo prostřednictvím různých nadací. Některé terénní hospice nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami a jsou na dary odkázány zcela.

Krajský dotační program je určený právě na spolufinancování hospicové péče, kterou tvoří souhrn lékařských, ošetřovatelských, rehabilitačně-ošetřovatelských a poradenských činností poskytovaných nevyléčitelně nemocným pacientům v preterminálním a terminálním stavu. U těchto pacientů se vyčerpaly možnosti kauzální léčby, ale nyní pokračuje léčba symptomatická, která má pacientům minimalizovat bolesti a zmírnit všechny obtíže jejich diagnózy i případných komplikací. Také zohledňuje bio-psycho-spirito-sociální potřeby nemocného. Hospicový program financuje pět domácích hospiců, které zajišťují péči po celém území Královéhradeckého kraje a kamenný Hospic Anežky v Červeném Kostelci, který zajišťuje paliativní péči na 30 lůžkách.

Rozdělení finančních prostředků v Programu na podporu hospicové péče v KHK pro rok 2021:

tabulka

Smyslem hospiců je pak především umožnit nevyléčitelně nemocným lidem žít s péčí svých nejbližších do konce života. Kontakty na hospicovou péči lze získat v katalogu sociálních služeb:

Vyhledávání poskytovaných služeb ZDE

Mgr. Martina Berdychová

  • BPP
  • Místopředsedkyně hnutí Východočeši
  • náměstkyně hejtmana

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický podnikl inspekční cestu po očkovacích centrech

22:57 Hejtman Netolický podnikl inspekční cestu po očkovacích centrech

Ve Svitavách očkují ve Fabrice, v dalších třech městech budou centra zůstávat v areálech nemocnic.