Konzervativní strana konstatuje, že výskyt povodní je podstatně ovlivněn změnami klimatu, které nejsou důsledkem lidské činnosti a které tedy nedokážeme nijak ovlivnit. Na zvýšenou frekvenci záplav je prostě na místě se připravit a snažit se o zmírnění jejich důsledků. Potřebná opatření se zúročí spíše v dlouhodobější perspektivě, důležité je začít co nejdříve. Neučiníme-li tak, budeme opět jen čelit následkům záplav. K prevenci jistě patří výstavba hrází apod., ale nelze ji na tuto oblast redukovat. Omezování dopadů povodní nespočívá v jejich přímém krocení, ale v nepřímých opatřeních zpomalujících jejich nárazově prudký odtok z krajiny.
V první řadě se jedná o nápravu poškození krajiny, ke kterému došlo v důsledku přechodu k bezohledným velkovýrobním technologickým postupům. V této souvislosti nelze pominout závažnou otázku půdní eroze a odlivu orné půdy, která při rozsáhlejších záplavách skončí ve značném množství splavena v tocích. Je tedy předně nezbytné motivovat k návratu k uvážlivému hospodaření a to jak podporami na jedné straně, tak sankcemi na straně druhé. Připomeňme jednu z mála oblastí, kde se po Listopadu 89 podařilo vykročit správným směrem: program obnovy a výstavby rybníků v prameništích a v jejich blízkosti, sloužících k zachycení vody v místech, kde cesta vody krajinou začíná. Je tedy kde hledat příklady dobré praxe.
Naše vlády věnují obrovské prostředky na plošnou podporu zemědělství. Další miliardy jsou generovány ve státních lesích či z privatizací půdy a jiného majetku. Politici se tedy nemohou vymlouvat na chybějící peníze. Konzervativní strana navrhuje, aby tyto prostředky byly využity zejména na podporu:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: KONS