Bláha (ODS): Město vysoutěžilo projektanta ochranných sítí na ochozu Bílé věže

25.5.2022 1:49 odp.

Z důvodu zvýšení bezpečnosti ochozu Bílé věže v Hradci Králové rozhodlo město Hradec Králové o instalaci bezpečnostních sítích.

Bláha (ODS): Město vysoutěžilo projektanta ochranných sítí na ochozu Bílé věže
Foto: ODS
Popisek: ODS

Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do historické památky, musela být pro tuto akci vytvořena kompletní projektová dokumentace a vysoutěžen autorský dozor. Rada města během včerejšího dne schválila dodavatele, který připraví všechny stupně projektové dokumentace za 330 tisíc korun bez DPH. Samotná instalace sítí by mohla být zahájena v závěru tohoto roku. 

Anketa

Jste pro schválení „manželství pro všechny“?

3%
95%
hlasovalo: 15879 lidí

„Ačkoliv by se mohlo řešení zdát zcela jednoduché, pracujeme s historickou památkou, s dominantou města, na kterou jsme všichni pyšní. Musíme proto postupovat opravdu uvážlivě a nic nepodcenit. Před samotnou instalací bezpečnostních sítí musíme nejprve nechat zpracovat všechny stupně projektové dokumentace a vše řádně konzultovat s odborem památkové péče,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek. Instalaci bezpečnostních sítí na ochoz Bílé věže již v loňském roce odsouhlasili hradečtí zastupitelé. Na konci ledna schválili rozpočet s potřebným finančním krytím této akce a koncem března město vypsalo výběrové řízení na projektanta. „Vysoutěžili jsme společnost, která i včetně autorského dozoru nabídla cenu 330 tisíc korun bez DPH. Včera tuto nabídku schválili radní města, tudíž lze předpokládat, že v červnu začne projektant projektovat. Pokud vše půjde dobře a podle plánů, mohlo by se výběrové řízení na zhotovitele vypsat na podzim, v závěru roku by mohly být sítě instalovány. Předpokládáme, že práce budou probíhat za provozu, který by ale neměl být jinak výrazně omezen,“ uvádí náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha.

Samotné provedení bezpečnostních sítí musí ctít historickou hodnotu a stav památky. „Řešení zabezpečení proti pádu musí být provedeno tak, aby respektovalo kulturně historické hodnoty ochozu renesanční Bílé věže. To znamená, že lze připustit minimum bodů na ukotvení ochranných konstrukcí. Nejlepší je samozřejmě využít ta stávající kotevní místa, jako je zábradlí, které se již na ochozu nachází,“ komentuje vedoucí odboru památkové péče magistrátu města Jan Falta. K návrhu, který vypracuje projektant, bude odbor památkové péče vydávat závazné stanovisko. V něm posoudí, zda podmínky na ochranu této památky jsou splněny.

K zabezpečení ochozu Bílé věže město přistoupilo z toho důvodu, jelikož se stával místem, kde se lidé rozhodli ukončit svůj život.  Veřejnosti přístupná věž je vysoká 72 metrů. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce téměř 50 metrů a je ohraničen kamennou zdí, na kterou bylo v minulosti instalováno kovové zábradlí s bezpečnostními prvky. Historická památka je ve vlastnictví města, nájemcem je Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, která zde umožňuje turistické prohlídky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Semelová (KSČM): Amos by se divil

4:31 Semelová (KSČM): Amos by se divil

Další školní rok za námi a s ním je za námi i další ministr školství. Tentokrát odešel Petr Gazdík (…