Mezi předkladateli jsou i známí politici napříč politickým spektrem, např. Miroslav Kalousek, Jeroným Tejc, Roman Sklenák, Martin Komárek, Jiří Dolejš či Marek Černoch.
„Chovat a usmrcovat zvířata primárně za účelem získávání kožešin je v 21. století těžko přijatelné. Nemluvě o tom, že podmínky držení naprosto neodpovídají etologii chovaných druhů. Druhy jako norek americký nebo liška polární nelze s úspěchem domestikovat. Vítám proto, že se v Poslanecké sněmovně utvořila silná koalice napříč politickým spektrem, která předkládaný návrh podpořila,“ řekl poslanec a předseda Výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch (ČSSD).
„Vyspělá společnost by měla být schopna vyspělého přístupu ke zvířatům. Nechat divoká zvířata trpět v drátěných klecích jenom proto, abychom si jimi následně mohli ozdobit šatník, mi příliš vyspělé nepřipadá. Proto budu rád, když se i Česká republika zařadí mezi mnohé evropské země, které již tento druh podnikání netolerují,“ řekl poslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Koubek.
Podle předkládané novely zákona na ochranu zvířat by měl být zakázán chov zvířat výhradně nebo primárně pro kožešiny. Zákaz by se tak netýkal např. chovů králíků, kde je kožešina využita jako vedlejší produkt. Existujícím farmám má být poskytnuto přechodné období až do konce roku 2018 a ministerstvo zemědělství bude navíc moci na základě vyhlášky poskytnout jednorázové finanční příspěvky ke zmírnění dopadů zákona pro končící chovatele.
V České republice je v současné době registrováno 9 kožešinových farem, každým rokem je na nich v plynových komorách nebo elektrickým proudem usmrceno zhruba 20 tisíc norků a lišek. Tyto farmy byly v minulosti opakovaně terčem kritiky jak ze strany neziskových organizací, tak odborníků na životní pohodu a etologii zvířat. Norci a lišky jsou totiž divoké šelmy, které život v drátěných klecích snášejí obzvláště těžce a často se u nich projevují různé poruchy chování.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV