Multipolární svět vznikl. Jen ty jednotlivé velmoci někdy spolupracují a někdy jdou "do sebe". Vyjmenujme si je: USA (zatím zůstává velmocí), Rusko a Čína. Ti jsou stálí.
Proměnlivé regionální mocnosti
Další regionální velmoci jsou proměnlivé co se týče síly, vlivu, finančních prostředků a chuti ovlivňovat své okolí. Takže: Turecko, teoreticky Evropská unie (ale to je kolos na hliněných nožkách opřený o nejistého partnera USA, který jí občas do těch nožek kope) - navíc se spíš už řadí mezi státy než regionální sdružení. To jsou dva subjekty, které se snaží mít větší vliv na své okolí. Když budou aktivnější při ovlivňování okolí, v budoucnu se sem mohou posunout Írán, Saúdská Arábie nebo třeba Indie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: PV
Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím
Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...
Další články z rubriky

19:03 Levice: Bydlení je právo – ne investice
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bydlení.
- 18:02 Ministr Rakušan: Pane Turku, teď máte možnost dostát své image chlapa
- 17:03 Štěpánek (Trikolora): Proč došlo k blackoutu?
- 16:04 Kavij (KSČM): Pavlovi krev na jeho rukou nevadí
- 15:05 Ministr Výborný: Rozhovory s vámi jsou pro mě nesmírně důležité
- 14:02 Niedermayer (TOP 09): Babiš lže a šíří konspirace