Brabec (ANO): Elektromobilita je určitě cesta, ale ne jediná

11.6.2022 7:38 odp. | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k zákazu výroby aut se spalovacími motory po roce 2035

Brabec (ANO): Elektromobilita je určitě cesta, ale ne jediná
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ministr Richard Brabec

Asi jste už četli, že Evropský parlament ve středu schválil návrh, který má od roku 2035 zakázat prodej nových aut s benzinovým nebo naftovým motorem. Jsem přesvědčen, že je to špatné rozhodnutí. Proč? Těch důvodů je celá řada. Pominu teď ty ekonomické dopady, které ale budou zásadní a speciálně pro náš průmysl, hodně orientovaný na dodávky pro automobilky. Podívejme se na to z pohledu životního prostředí.

Na první pohled by se zdálo, že elektromobil má nižší emise, než auto na benzin nebo naftu. Ano, ale... Celková uhlíková stopa výroby elektromobilu je v některých ohledech horší než u auta se spalovacím motorem. V České republice je průměrné stáří osobního auta zhruba 15 let, a pokud budou lidé muset kupovat pouze drahé elektromobily, o to déle budou logicky jezdit se svými starými auty s vysokými emisemi

Klíčovou součástí elektromobilu je baterie. A řadu materiálů, nezbytných pro jejich výrobu, nemá Evropa vůbec v rukou. A víte, kdo o některých z nich rozhoduje? Čína. Takže se Evropa na jedné straně snaží zbavit energetické závislosti na Rusku a na druhé straně se dobrovolně žene do dalšího chomoutu?!

Na ministerstvu životního prostředí jsme elektromobilitu rozumně podporovali. Třeba pro potřeby měst a obcí nebo pro městskou hromadnou dopravu. Ale odmítali jsme, aby se direktivně rozhodlo, že nic jiného neexistuje. Elektromobilita je určitě cesta, ale ne jediná.

Doufám, že při dalším projednávání na úrovni členských zemí EU bude tento návrh možné aspoň částečně upravit. Budeme teď předsednickou zemí EU, a tak jsem velmi zvědav na kroky MŽP v tomto směru. Doufám, že i u nás nevyhraje ideologie nad zdravým rozumem a reálnou ochranou životního prostředí, nejen tou na papíře.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herman (ANO): Měl Redl vliv i na jmenování šéfa rozvědky?

9:17 Herman (ANO): Měl Redl vliv i na jmenování šéfa rozvědky?

Článek Janka Kroupy, který byl uveřejněn na serveru SeznamZprávy a týká se okolností, za kterých min…