Brzobohatá (ČSSD): ČR se konečně stane aktivním členem v rodině EU

21.02.2014 20:17

Při své návštěvě v Bruselu dva dny po získání důvěry v Českém parlamentu premiér Bohuslav Sobotka oznámil důležité kroky vlády, které převedou Česku republiku z periférie v Evropské unie zpět do jejího jádra.

Brzobohatá (ČSSD): ČR se konečně stane aktivním členem v rodině EU
Foto: redakce
Popisek: Europoslankyně Zuzana Brzobohatá
reklama

Fiskální kompakt

Bohuslav Sobotka oznámil, že nová vláda mění český postoj k Evropské unii a pokračuje v evropské integraci. Podle něj je jedinou šancí patřit k rodině EU aktivní participace v ní.  K této participaci patří podepsání Smlouvy o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, tzv. fiskální kompakt.

Europoslankyně Zuzana Brzobohatá tento krok vítá: „Je to správný směr k jednacímu stolu EU. Celkem 10 let po vstupu do EU se Česká republika musí chovat jako aktivní hráč a konstruktivní člen Evropské unie. Jenom v posílené evropské spolupráci vidím záruku pro prosperitu a stabilitu v České republice.“

Stáhnutí Klausovy výjimky

Jako další krok plánuje česká vláda stáhnout žádost o výjimku Listiny základních práv Evropské unie, také známou jako „Klausova výjimka“, kterou Evropská rada zatím neprojednala.

Sociální demokraté pod vedením stínové zpravodajky návrhu Zuzany Brzobohaté (ČSSD) od začátku procesu projednávání v EP jasně prosazovali nedoporučující stanovisko Evropské radě, což se podařilo. V květnu 2013 Evropský parlament s 574 ku 82 hlasu (24 se zdrželo) podal negativní stanovisko Evropské radě, tzn. nedoporučil Radě, aby se protokolem zabývala.

Europoslankyně Zuzana Brzobohatá jako členka Výboru pro ústavní záležitosti a stínová zpravodajka krok vlády vítá: „Evropský parlament v květnu 2013 dal jasně najevo, že jakýkoliv pokus o oslabení Listiny základních práv a svobod kdekoliv v EU musí být smeten ze stolu. Jsem ráda, že se mi se zpravodajem Adrewem Duffem podařilo zastavit Klausovou výjimku a zaručit, aby tak čeští občané měli stejná práva jako ostatní občané EU a nebyli tak občany druhé kategorie.“

Psali jsme:" tag="EU" count="5" /}

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: cssd.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Zamlklá oslava státního svátku

7:32 Filip (KSČM): Zamlklá oslava státního svátku

Máme za sebou – letos kvůli epidemiologické situaci poněkud zamlklou – oslavu státního svátku.