Bubeníková (STAN): Kdo by měl budovat domy pro seniory?

05.03.2017 13:47

Naše současná populace stárne, to se ve sdělovacích prostředcích omílá velmi často. Často se taky hovoří o potřebě budování nových domovů pro seniory.

Bubeníková (STAN): Kdo by měl budovat domy pro seniory?
Foto: archiv starosty
Popisek: starostka obce Velká Polom Ludmila Bubeníková (STAN)

Problém však nastane, když se začne hovořit o jejich financování a to jak o penězích na výstavbu, tak i na následný provoz. Tady si politici i úředníci přehazují onen pověstný horký brambor.

Stát se odpovědnosti zbavil přesunem na kraje. Kraj, dnes mnohdy s poukazem na navýšení finančního podílu obcí z daní, přesouvá odpovědnost na města a obce. Ty by jistě rády svým občanům -  seniorům vyšly vstříc, otázkou však je opět za co, respektive kdo zaplatí investici a kdo bude následně financovat provoz. „Obce by snad ještě našly každoročně peníze na financování provozu, ale investovat jednorázově několik milionů je pro některé z nich velkým oříškem,“ říká starostka Velké Polomi a předsedkyně krajského výboru STAN Ludmila Bubeníková.  „Ano, obce by si mohly na výstavbu vzít úvěr. Úvěr se však musí splácet. Jednou z možností jak jej splácet je z navýšených příspěvků vybíraných od seniorů. Kolik seniorů si to však bude moci ze svého důchodu dovolit, když dnes jim jejich příjem vystačuje mnohdy tak sotva na tzv. terénní pečovatelskou službu“? ptá se v této souvislosti předsedkyně KV STAN Bubeníková.

Prezident Zeman sice nedávno  ve svém vystoupení k otázce nemocničních  poplatků prohlásil, že průměrný důchod našich seniorů dosahuje výše jedenácti tisíc korun. Neřekl však, kolik důchodců na tuto průměrnou výši ve skutečnosti dosáhne.  A právě ti, jejichž důchod je pod tímto průměrem (a to mnohdy hodně hluboko), jsou těmi potřebnými, o které se musíme postarat, aby svůj podzim života prožili důstojně.

Prezident Zeman se svým argumentem nebezpečně přiblížil výroku socialistického prezidenta Husáka, který ve svém projevu k lidu kdysi prohlásil, že v „globále máme všechno“, avšak nikdo dodnes neví, kde se ten obchodní dům „Global“ nacházel.

A tak se nabízí otázka: Budou mít „Husákovy děti“ , jak o nich mimo jiné zpívá skupina Chinaski, za několik let kam složit svou znavenou hlavu?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS: Pokud získáme vládní zodpovědnost, budeme schopni dosáhnout dohody o dolu Turów

8:36 ODS: Pokud získáme vládní zodpovědnost, budeme schopni dosáhnout dohody o dolu Turów

Současné vládě se dle všeho nedaří deeskalovat napětí mezi ČR a Polskem ohledně dolu Turów.