Bursík (LES): Pane premiére, bojujte za svobodu Ukrajiny i za svobodu a demokracii u nás

17.03.2014 10:38 | Zprávy

V sobotu 15. 3. jsem zaslal jménem čtyř signatářů Luboše Dobrovského, Jaromíra Štětiny, Michaela Kocába a svým otevřený dopis premiérovi. Dopis reaguje na invazi Ruské armády na Ukrajinu a vyzývá premiéra k řadě rozhodných kroků.

Bursík (LES): Pane premiére, bojujte za svobodu Ukrajiny i za svobodu a demokracii u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

Vedle žádosti o uplatnění sankcí na domácí půdě, zahrnujících zastavení vydávání víz, zrušení možnosti obdržení dvojího občanství a zmrazení kont občanů Ruské federace, žádá i zastavení vstupu ruského byznysu a kapitálu do ČR a zrušení tendru na výstavbu jaderných bloků v Temelíně. Dopis ale neobsahuje pouze výčet sankcí, ale také žádost, aby premiér sankce rozhodně prosazoval - dáno naši tragickou zkušeností z r. 1968 - na půdě Evropské rady. A také volá po revizi bezpečnostní strategie NATO a EU. A také po vyloučení Ruska z G8.

Premiér však vytrhl z dopisu pouze téma sankcí, ty odmítl, a vyhnul se tak odpovědi otázku, jak bude ČR vystupovat v Bruselu. Takže, má ČR premiéra, který bude ostatních dvacet sedm hlav států přesvědčovat o nezbytnosti principiální reakce na porušení mezinárodního práva a uplatnění co nejširší škály sankcí? Anebo máme premiéra, který rezignoval na principiální postoje a schovává se za údajné ekonomické zájmy a zaměstnanost? Cena svobody je nevyčíslitelná. Ukazuje se, jak velmi České republice chybí Václav Havel. O tom, že by zaujal a prosazoval principiální postoj, není pochyb. Premiér Sobotka se narodil tři roky po roce 1968. Je-li v tomto problém, měl by Bohuslav Sobotka velmi, velmi rychle - nejpozději do čtvrtečního jednání Evropksé rady - vyzrát a projevit se jako zralý a rozhodný politik, který bojuje za svobodu Ukrajiny i za svobodu a demokracii u nás.

------------------------------------------------------------

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Martin Bursík

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

8:05 Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

Na základě zákona ze 7. 5. 1946 se konec války u nás slavil 9. května až do roku 1991, kdy na návrh …