ČSSD: Zákonem o léčivech zlevňujeme nejmodernější léky

09.11.2016 20:53 | Zprávy
autor: PV

Sněmovna schválila vládní novelu zákona o léčivech, kterou se zavádí zásadní opatření ve prospěch českých pacientů. Upravuje se možnost omezení tzv. reexportů léčiv z České republiky do zahraničí a snižují se ceny biosimilárních přípravků.

ČSSD: Zákonem o léčivech zlevňujeme nejmodernější léky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo ČSSD

V gesci Státního ústavu pro kontrolu léčiv se zavádí systém sledování a vyhodnocování situace na trhu s léčivými přípravky. „Přípravky, u nichž by mohlo vzhledem k jejich objemu na českém trhu dojít k jejich nedostatku, zařadí ministerstvo zdravotnictví na seznam a u nich vznikne pro distributory povinnost oznámit jejich zamýšlený vývoz lékovému ústavu. V oprávněných důvodech pak vydá ministerstvo zdravotnictví podnět pro vydání opatření obecné povahy, kterým se omezí či zakáže distribuce předmětného léčivého přípravku mimo území České republiky,“ vysvětlil Jaroslav Krákora, místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví.

Druhým důležitým opatřením je omezení cen u tzv. biosimilars, biologických přípravků odvozených z originálního přípravku, založených na stejné účinné látce. Jedná se o velmi drahé léky pro ta nejzávažnější onemocnění, jako jsou rakovina, roztroušená skleróza a další choroby spojené s poruchou imunitního systému. Stávající zákonná úprava, která byla schválena za minulých pravicových vlád, stanovovala cenu biosimilars o patnáct procent nižší oproti původnímu originálnímu přípravku. „V rámci koalice jsme navrhli a schválili snížení této ceny o třicet procent, což přinese do rozpočtu zdravotnictví dvě miliardy korun ročně. Ty pak budou použity na léčbu stále rostoucího počtu českých pacientů těmi nejmodernějšími a nejúčinnějšími přípravky,“ uvedl Jaroslav Krákora. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ferčíková Konečná (Zelení): Vládě je vlna veder k smíchu. Nechce ji krizově řešit

15:01 Ferčíková Konečná (Zelení): Vládě je vlna veder k smíchu. Nechce ji krizově řešit

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 26. června 2026 k návrhu, aby vláda řešila vlnu veder dle k…