ČSSD: Zákonem o léčivech zlevňujeme nejmodernější léky

09.11.2016 20:53 | Zprávy

Sněmovna schválila vládní novelu zákona o léčivech, kterou se zavádí zásadní opatření ve prospěch českých pacientů. Upravuje se možnost omezení tzv. reexportů léčiv z České republiky do zahraničí a snižují se ceny biosimilárních přípravků.

ČSSD: Zákonem o léčivech zlevňujeme nejmodernější léky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo ČSSD

V gesci Státního ústavu pro kontrolu léčiv se zavádí systém sledování a vyhodnocování situace na trhu s léčivými přípravky. „Přípravky, u nichž by mohlo vzhledem k jejich objemu na českém trhu dojít k jejich nedostatku, zařadí ministerstvo zdravotnictví na seznam a u nich vznikne pro distributory povinnost oznámit jejich zamýšlený vývoz lékovému ústavu. V oprávněných důvodech pak vydá ministerstvo zdravotnictví podnět pro vydání opatření obecné povahy, kterým se omezí či zakáže distribuce předmětného léčivého přípravku mimo území České republiky,“ vysvětlil Jaroslav Krákora, místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví.

Druhým důležitým opatřením je omezení cen u tzv. biosimilars, biologických přípravků odvozených z originálního přípravku, založených na stejné účinné látce. Jedná se o velmi drahé léky pro ta nejzávažnější onemocnění, jako jsou rakovina, roztroušená skleróza a další choroby spojené s poruchou imunitního systému. Stávající zákonná úprava, která byla schválena za minulých pravicových vlád, stanovovala cenu biosimilars o patnáct procent nižší oproti původnímu originálnímu přípravku. „V rámci koalice jsme navrhli a schválili snížení této ceny o třicet procent, což přinese do rozpočtu zdravotnictví dvě miliardy korun ročně. Ty pak budou použity na léčbu stále rostoucího počtu českých pacientů těmi nejmodernějšími a nejúčinnějšími přípravky,“ uvedl Jaroslav Krákora. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.