ČSSD prosadila zvýšení minimální mzdy o 1150 korun, jde o druhý nejvyšší růst v historii ČR

20.11.2018 9:15

Zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2019 o 1150 korun na 13 350 korun prosadila ČSSD na dnešním jednání vlády. Základní hodinová sazba se zvýší ze současných 73,20 na 79,80 korun. Příslušné nařízení vlády, jež od příštího roku zajistí druhý nejvyšší růst minimální mzdy v historii České republiky, předložila členům vlády ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

ČSSD prosadila zvýšení minimální mzdy o 1150 korun, jde o druhý nejvyšší růst v historii ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

ČSSD se podařilo prosadit zvýšení minimální mzdy sedmý rok po sobě, od roku 2013 totiž vzrostl nejnižší výdělek za práci na základě iniciativy ČSSD v souhrnu o 5 350 korun. Předchozí pravicové vlády několik let tvrdošíjně odmítaly nejnižší přípustnou výši odměny za práci navyšovat, což mělo negativní dopady na rozpočty českých domácností.

„Pracovat se musí lidem vyplatit. Není možné, aby lidé, kteří chodí do zaměstnání, měli existenční problémy a museli brát sociální dávky. Ekonomika je ve velmi dobré kondici, česká produktivita práce dosahuje na 70 % té německé, ale naši zaměstnanci vydělávají jen přibližně 30 % německých mezd. Zvyšování minimální mzdy má pozitivní dopad nejen na 150 tisíc českých zaměstnanců, kteří ji pobírají, ale i na všechny pracující, protože vede ke zvyšování průměrné mzdy,“ prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Dnešnímu jednání vlády předcházely velmi tvrdé debaty na koaliční úrovni, kde ČSSD hájila navýšení minimální mzdy o částku pohybující se kolem 1 200 korun. Na základě podložené argumentace se jí podařilo přesvědčit koaličního partnera, který v úvodu debaty navrhoval výrazně nižší růst.

„Česká republika má z pohledu kupní síly čtvrtou nejnižší minimální mzdu v Evropské unii, ČSSD proto přistupovala k debatám o růstu nejnižšího výdělku od počátku jednání velmi zodpovědně. Vládní nařízení o růstu minimální mzdy pomůže nejhůře odměňovaným zaměstnancům a vytvoří tlak na růst dalších mezd v české ekonomice. Prosazení našeho návrhu opět potvrzuje, že působení sociální demokracie ve vládě je úspěšné,“ okomentoval předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček výsledek hlasování na úřadu vlády.

Minimální mzda ve výši 13 350 korun ochrání zaměstnance před chudobou. Nezaměstnané osoby závislé na sociálních dávkách bude naopak větší rozdíl mezi sociálním příjem a minimální mzdou motivovat k hledání a vykonávání pracovní činnosti, což přispěje ke snížení výdajů státního rozpočtu. S nejnižším výdělkem se od ledna příštího roku zvedne také zaručená mzda podle složitosti práce a kvalifikace, a to o 1 150 až 2 300 korun.

Ministryně Maláčová již dříve zpracovala novelu zákoníku práce, v níž navrhuje od roku 2020 zvyšovat minimální mzdu podle automatického valorizačního mechanismu. Nejnižší cena práce by poté vždy odpovídala polovině průměrného výdělku z předloňska. ČSSD požaduje, aby růst platů a mezd byl pravidelný, jednoduše a včas odhadnutelný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uhlíř (Trikolora): Nikým nevolení evropští nadlidi - komisaři EU

11:28 Uhlíř (Trikolora): Nikým nevolení evropští nadlidi - komisaři EU

Komentář na facebookovém profilu k aktivitám Evropské komise.