Černoch (Úsvit): Nárůst referend v České republice

25.08.2014 15:26

Společně s komunálními volbami se u nás bude konat i rekordní množství místních referend. Jejich počet dlouhodobě roste. V roce 2011 se jich konalo 10. Letos by jich mělo být až 50. Právě v nich lidé rozhodují o zásadních lokálních tématech, tím nejčastějším bude letos hazard.

Černoch (Úsvit): Nárůst referend v České republice
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Úsvitu a zpěvák Marek Černoch

Velmi vítáme to, že si občané i politici začínají zvykat na to, že referendum a přímá demokracie je standardním demokratickým procesem, který si získává stále větší oblibu. Ukazuje se, že lidé si o důležitých věcech umí rozhodnout sami a že referendum perfektně funguje jako nejvyšší projev vůle občanů. ....Lidé se tím učí i zodpovednosti v rozhodnutích, které ovlivňují jejich život a to je dobře. 

Bohužel referendum je v České republice stále omezeno kvorem pro účast hlasujících. Kvorem, které je nesmyslně vysoké a způsobuje, že výsledky referend nejsou kvůli nízké účasti závazné. Na zářijové schůzi Poslanecké sněmovny se bude projednávat právě návrh hnutí Úsvit, které má zrušit všechny podmínky pro minimální účast v hlasování v referendu. Princip tak bude stejný jako u všech ostatních typů hlasování, ať jsou to komunální nebo sněmovní volby: rozhodnou ti, kdo k hlasování přijdou, a výsledek je závazný pro všechny. Věříme, že tento návrh přinese další rozšíření referend a že občané si tak budou moci rozhodnout sami i o těch nejdůležitějších otázkách.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brabec (ANO): To, co je ve hře, daleko přesahuje jakékoliv politické rozdíly

16:57 Brabec (ANO): To, co je ve hře, daleko přesahuje jakékoliv politické rozdíly

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 30. listopadu 2022 k návrhu zákona o státním rozpočtu České…