Černochová (ODS): Jen u šátku to neskončí

31.08.2014 11:01 | Zprávy

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dospěla k závěru, že dvě muslimské dívky, které studovaly na Střední zdravotnické škole, byly diskriminovány, když nemohly do vyučování nosit tradiční šátek.

Černochová (ODS): Jen u šátku to neskončí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně za ODS Jana Černochová

Následující text vychází z mého článku, který vyšel v Lidových novinách 28. srpna 2014 na straně 11. Týká se rozhodnutí ombudsmanky Anny Šabatové o diskriminaci dívek kvůli zákazu nošení šátku při vyučování. Toto rozhodnutí považuji za důležité, protože se nemusí jednat o ojedinělou kauzu, ale spíše o začátek problémů, na které nejsme zcela připraveni.

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dospěla k závěru, že dvě muslimské dívky, které studovaly na Střední zdravotnické škole, byly diskriminovány, když nemohly do vyučování nosit tradiční šátek. Ombudsmanka fakticky řekla, že dodržování společenských norem je podle ní diskriminací. Přitom jde o úplně uměle vyvolanou kauzu, která jen podněcuje další nenávist mezi různými komunitami. A je absurdní, že zrovna paní ombudsmanka se něčeho takového účastní.

Nejvíce zarážející je argumentace jejího úřadu. Ředitelka střední školy prý neměla právo dívkám zakázat nosit muslimský šátek, neboť je projevem jejich náboženského přesvědčení navenek. Jenže potíž tkví v tom, že obě uchazečky o studium byly seznámeny s platným školním řádem i s postojem školy k nošení pokrývky hlavy. Ve zkratce, dobrovolným studiem na zdejší škole na sebe vzaly odpovědnost řídit se danými pravidly a ve škole se pohybovat bez jakékoliv pokrývky hlavy. Z tohoto pravidla existují výjimky pouze ze zdravotních důvodů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

13:12 Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…