Černochová (ODS): Naši poslanci navrhují změnu ústavní procedury pro vysílání ozbrojených sil do zahraničí

08.11.2016 15:35 | Zprávy

V reakci na zásadní proměnu bezpečnostní situace ve světě v posledních letech, která si žádá větší schopnost státu flexibilně reagovat na akutní rizika, předložila skupina poslanců ze všech demokratických politických stran zastoupených v dolní komoře Parlamentu v čele s Janou Černochovou návrh novelizace Ústavy ČR, jejímž cílem je zpružnit schvalovací proceduru pro vysílání ozbrojených sil ČR do zahraničí.

Černochová (ODS): Naši poslanci navrhují změnu ústavní procedury pro vysílání ozbrojených sil do zahraničí
Foto: archiv
Popisek: Jana Černochová

Potřeba této novelizace byla na půdě Poslanecké sněmovny již dlouho diskutována, a to zejména v souvislosti s pravidelně projednávaným mandátem pro vysílání vojáků do zahraničních operací a také v souvislosti se spojeneckými závazky ČR, jejichž nedílnou součástí je dnes rovněž připravenost k rychlému vyslání jednotek vyčleněných např. pro Síly velmi rychlé reakce NATO.

Předkladateli této novely jsou kromě první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jany Černochové poslanci Ivan Gabal (KDU-ČSL), Jan Hamáček (ČSSD), David Kádner (Úsvit), Martin Stropnický (ANO 2011) a Marek Ženíšek (TOP 09). Její podstatou je změna článku 43 Ústavy, který by měl nově vládě umožnit vyslat ozbrojené síly do zahraničí na dobu nejdéle 60 dnů bez dalších podmínek. Přitom by ovšem zůstala i nadále zachována kontrolní pravomoc Parlamentu, který by mohl toto rozhodnutí vetem nadpoloviční většiny členů jedné z komor zrušit, vyslání sil zamezit nebo vládu zavázat k jejich stažení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rekordní zánik firem a exodus výroby do zahraničí: Přísaha vyzývá k trpělivosti a změně kurzu po volbách

18:47 Rekordní zánik firem a exodus výroby do zahraničí: Přísaha vyzývá k trpělivosti a změně kurzu po volbách

Tisková zpráva hnutí Přísaha z 18. července 2025.