Černochová (ODS): Sněmovna schválila implementaci směrnice o zbraních. ODS byla proti

25.10.2020 13:21 | Zprávy

Komentář předsedkyně sněmovního výboru pro obranu

Černochová (ODS): Sněmovna schválila implementaci směrnice o zbraních. ODS byla proti
Foto: osobní archiv
Popisek: Jana Černochová

Poslanecká sněmovna hlasy ANO, ČSSD, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN schválila implementaci nechvalně proslulé zákazové směrnice o zbraních, proti které jsem od jejího vzniku v roce 2015 aktivně bojovala a hledala napříč politickým spektrem podporu pro odmítnutí či zmírnění návrhu. ODS plní své sliby a opět samozřejmě hlasovala proti návrhu!

Je pro mě alespoň malou útěchou, že zákon prošel včetně komplexního pozměňovacího návrhu výboru pro bezpečnost. Tento návrh maximálně možným způsobem zmírňuje dopady novely na legální držitele zbraní a obecně na střeleckou veřejnost. Doufám, že to ocení, protože prodlužuje časovou hranici pro posouzení, zda se na dosavadní legální držitele zbraní směrnice vztahuje či nikoli (z původně pevného data 13. června 2017 na datum nabytí účinnosti zákona). Zjednodušuje výjimky na zbraně A-I. Zachovává platnost zbrojního průkazu na 10 let (zdravotní prohlídka povinně po 5 letech pro držitele zbrojního průkazu skupiny D). Tlumiče hluku výstřelu přesouvá do kategorie C. Vyjímá noktovizory ze zakázaných doplňků zbraní. Nahrazuje stávající úpravu, která komplikuje pořádání sportovně-střeleckých aktivit, ale i odborných či komerčních prezentací zbraní. Zavádí se jednoduchý model ničení zbraní v kompetenci státu. Doplňuje základní technickoorganizační požadavky na střelnice a odpovědnost osoby provádějící střelbu. Vyhlašuje tzv. zbraňovou amnestii (od účinnosti zákona do 31. 7. 2021). Doplňuje úvodní paragraf, podle kterého právo nabývat, držet a nosit zbraň je zaručeno za podmínek stanovených tímto zákonem. Pokud orgán veřejné moci vynucuje zákaz vstupu se zbraní do svých úředních či jiných chráněných prostor, umožní jejímu držiteli uložení krátké zbraně v souladu se zákonem. V neposlední řadě umožňuje dojednání recipročního uznávání oprávnění k nošení zbraně pro účely osobní ochrany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Co pozitivního jste pro rodiny udělali, když jste byli ve vládě?

Vždyť dnes jsou na tom rodiny jen hůř a hůř. Protože bohužel platí, že mít dítě nebo dokonce víc, je dnes opravdu luxus. Se pak nedivte, že každý rok klesá porodnost. Za této vlády j. e třeba nejnižší min od 90 let. Bohužel, protože děti jsou požehnání a dar.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Kolik takových kauz ještě hnije pod povrchem?

18:09 Šlachta (Přísaha): Kolik takových kauz ještě hnije pod povrchem?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k veřejným zakázkám ve zdravotnictví