Černochová (ODS): Vláda chce měnit diplomaty jako košile

14.06.2021 7:33 | Komentář

Komentář na facebookovém profilu k výměně 26 velvyslanců

Černochová (ODS): Vláda chce měnit diplomaty jako košile
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Na zahraničním výboru jsme se na můj návrh zabývali výměnou 26 českých velvyslanců. Ano, pár měsíců před volbami tu chce vláda měnit diplomaty jako košile. Vláda absolutně ignoruje kariérní řád i zákon o zahraniční službě, který jen tak mimochodem zrovna ANO a ČSSD v minulém volebním období s velkou pompou prosadily.

Podle jmen to navíc vypadá, že diplomatická rošáda probíhá podle notiček a přání prezidenta Zemana. Vysvětlení MZV, že jde o běžnou rotaci, je pro mě výsměch a čirý alibismus. I slepý vidí, že je to snaha zalíbit se prezidentovi a zajistit pro kamarádíčky poslední trafiky těsně před koncem volebního období. Asi podle toho, jak preference míří strmě dolů, panika a aktivita zajistit vše potřebné před odchodem narůstá.

Diplomatický sbor má být formován na profesionálním půdorysu, nikoliv podle toho, kdo s kým kamarádí. Proto jsem navrhla usnesení v tomto duchu, kterým bychom konstatovali, že by noví velvyslanci měli být vybíráni na základě odborných znalostí v oblasti mezinárodních vztahů, předchozího vývoje diplomatické kariéry, jazykové výbavy na patřičné úrovni a schopnosti dobře reprezentovat zájmy i vnější obraz České republiky.

A dále bychom jím apelovali na MZV, aby tento výběr probíhal důsledně v souladu se zákonem o státní službě, zákonem o zahraniční službě a kariérním řádem MZV. Je zcela absurdní, že toto usnesení, které by mělo být samozřejmostí a které nenapadá žádné konkrétní nominace, většina kolegů nepodpořila. Ještě absurdnější pak je, že jednání probíhalo v utajovaném režimu, ačkoliv na něm žádné utajované informace nezazněly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Z trutnovských ulic začnou mizet vraky

14:49 Adamec (ODS): Z trutnovských ulic začnou mizet vraky

Vraky a dlouhodobě odstavená vozidla v ulicích, to je problém, který trápí řadu měst. Městská polici…