Černohorský (Piráti): Monopol společnosti EKO-KOM při nakládání s obalovými odpady

18.04.2019 20:04

Interpelace ministra životního prostředí stran monopolu společnost EKO-KOM

Černohorský (Piráti): Monopol společnosti EKO-KOM při nakládání s obalovými odpady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká pirátská strana - ilustrační foto
reklama

Takže děkuji opětovně za slovo. Ministerstvo životního prostředí prozatím zachovává monopol společnosti EKO-KOM při nakládání s obalovými odpady v České republice, ačkoliv organizovat sběr tříděného odpadu by chtěly také společnosti jako třeba EKOVEDIC, REMA, či EKO-DUAL.

V odborné publikaci Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze zveřejněné v roce 2016 s názvem Hospodářské a politické konsekvence uplatňování administrativního monopolu při nakládání s obalovými odpady v České republice autoři konstatují, že existence obdobného monopolu vede k neefektivnosti a nevyhnutelnému pokřivení trhu.

Situace v konečném důsledku negativně dopadá na konečné spotřebitele. Může být tedy změněna příklonem k liberalizaci trhu. Stejně jako se tak s úspěchem stalo v jiných odvětvích - síťová odvětví, železniční infrastruktura, a tak dále, která byla v minulosti monopolizována. Tento závěr byl taktéž podpořen názorem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jakožto českou nejvyšší soutěžní autoritou.

Pro srovnání nám může sloužit také sousední Německo. Zatímco v České republice náklady kontinuálně narůstají, v Německu pozorujeme již od roku 2002 výrazně klesající trend. V ČR náklady kontinuálně narůstaly se zvyšující se produkcí odpadu až do roku 2007. Avšak od tohoto roku se množství vyprodukovaného odpadu drželo na přibližně stejné úrovni, zatímco náklady dále rostly.

V Německu lze jasně pozorovat, že náklady klesly v kontextu rostoucí produkce odpadu. Ze srovnání trendu Německa a České republiky vyplývá, že konkurenční systém vede v delším období k nákladově efektivnějšímu vývoji, než monopolní.

Ptám se tedy proto, z jakých důvodů ministerstvo dále udržuje monopol společnosti EKO-KOM při nakládání s obalovými odpady v České republice. A nechalo si Ministerstvo životního prostředí zpracovat nezávislou odbornou analýzu, která jeho postoj legitimizuje? Pakliže ano, pokud by bylo možno ji tedy případně zaslat jako součást této odpovědi. Děkuji.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chalupa: Omyl pana předsedy vlády Babiše ohledně Wieserova domu v Terezíně

14:33 Chalupa: Omyl pana předsedy vlády Babiše ohledně Wieserova domu v Terezíně

Uvedu "omyl" pana premiéra na pravou míru: Objekt objevili můj bratr Pavel Chalupa a jeho kolega pan…